Analiz Süresi: Detaylı bilgi için laboratuvarımıza danışınız
Numune Miktarı: 50 ml
Analiz Yöntemi: İşletme İçi Metot Talimat No:153 VBK No:445
Ürün Grubu: Kozmetikler
Akreditasyon/Standart Bilgisi: Var
Fiyatı: 120 ₺
Adet:
Açıklamalar

Arsenik, periyodik cetvelde bulunan ve VA grubunda yer alan yarı metal bir elementtir. Arsenik doğada büyük oranda bakır ve kurşun metallerinde yer almaktadır. Azot ailesinden metalloid özellik gösteren arsenik, evrensel kimya dilinde As sembolü ile gösterilmektedir. Arseniğin metal ve ametal arasında özellikler gösterdiği bilinmektedir. 

Arsenik farklı bileşikler yapabilen bir elementtir. Bu bileşikler arasında alkalilerde çözündüğü zaman verdiği arsenit tuzları vardır. Arsenit tuzları şiddetli zehir olup; 0,06 ile 0,2 gram arası insana büyük zarar verir hatta öldürür. 

Arsenik; renksiz, kokusuz ve tat vermeyen bir maddedir. Yerküre kabuğunda çok az bulunur ve geniş bir alana dağılmıştır. Akut toksisitesi kimyasal formuna bağlı olan arsenik; elemental, gaz yani arsin, organik ve inorganik formlarda bulunur. Gaz formu en toksik yani en zarar verici formudur. Doğada en çok bulunan formu ise arsenik trioksittir. Arsenik çevrede çok yaygın olan bir maddedir ve insanlar günlük belli bir miktar arsenik alabilirler. 

Toprakta, suda ve canlı organizmalarda değişen konsantrasyonlarda var olan arseniğe toprakta 0,1-40 ppm miktarı arasında rastlamak mümkündür. Bitkilerde bulunan arsenik oranı bitkinin bulunduğu coğrafi konum, topraktaki arsenik miktarı ve çevresel etmenlere bağlı olarak değişim gösterebilir. Deniz bitkilerinde var olan arsenik konsantrasyonu toprakta yetişen bitkilere oranla daha fazladır. 

Arsenik son derece dikkatli ve uygun miktarlarda kullanılması gereken bir maddedir. Fazlası çok büyük sorunlara yol açabilir. Böyle dikkatli kullanılması gereken, zor bir madde olmasına rağmen pek çok kullanım alanı vardır. Element halinde arseniğin kullanımı oldukça sınırlıdır. Arsenik, tüfek saçmalarına yuvarlak biçim vermek amacıyla kurşuna element halinde eklenir. Tunç kaplamacılığı ve fişekçilikte bazı alaşımların yüksek sıcaklıklara direncini arttırmak için kullanılır. Tıpta tanı yöntemlerinde de arseniğe başvurulur. Arsenik cam endüstrisinde ve ahşapların korunması amacı ile kullanılabilir. 

Arsenik bileşikleri özellikle cilde, göze, solunum yollarına irritan etki göstermesi sebebiyle kozmetik gruplarında kullanımından önce ürünün arsenik tayini en iyi şekilde yapılmalıdır. Aynı şekilde içme ve yeraltı sularının da arsenik düzeyi kontrolü en iyi şekilde yapılmalıdır. Özellikle zaman ilerledikçe içme sularının ve yeraltı sularının büyük ölçüde arsenik kirlenmesine maruz kaldığı saptanmıştır. Bu durum çevre ve insan sağlığı için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. 

Her gün içtiğimiz sular, kullandığımız kozmetik ve benzeri ürünler eğer fazla arsenik içerir ise sağlığımız açısından son derece korkunç sonuçlara yol açabilir. Arseniğe uzun süreli maruz kalmalar sonucu potansiyel olarak deri, mesane, akciğer ve böbrek kanseri gibi pek çok ciddi hastalığa yakalanılabilir. İşte bu yüzden arsenik tayini yapılmış ve onaylanmış ürünlerin kullanılması son derece önemli bir adımdır.

Analiz İstek olarak en doğru sonuç garantisi ile hizmetinizdeyiz. Başarılı analiz yöntemlerimiz için 50 ml numune miktarı yeterlidir. Analiz süresi için laboratuvarımıza danışmanız gerekir. Daha ayrıntılı bilgi almak yahut hizmetlerimizden faydalanmak isterseniz sitemize göz gezdirebilir, bizimle iletişime geçebilirsiniz.