Medikal, tıbbi ve insan sağlığını birebir etkileyen çalışma alanlarında temiz odaların yaratılması açısından temiz oda analizi önemli bir aşamadır. Medikal üretim noktasında temiz hava önemi yüksek olurken, temiz oda testleri olarak birbirinden farklı çeşitlilikte testler uygulanmaktadır. Bu temiz odalar için ilgili kontrollü ortamlar sağlanırken, birbirinden farklı parametreler bu konuda etkendir. Basınç, nem ve ısının önemli olduğu temiz oda analizi süreçlerde odalarda birlikte kontrol edilen bu temiz hava, sıcaklık ve nem gibi parametreler temiz odanın yaratılması için en önemlileridir. Odalarda partikül sayısının belirli sayıda olması nedeniyle bu testler yapılmaktadır. 

Temiz odalar ve bunlarla ilgili tüm alanlar doğrudan kozmetik ve medikal üretimleri, hastane ve ameliyat gibi insanların sağlığını birebir etkileyen alanlar olarak tanımlanır. Bu nedenle temiz odalar ve bu odalarda yapılacak tüm çalışmalar da direkt olarak insan sağlığı devreye girişi sebebiyle doğrudan analiz uygulanması önemlidir. Temiz oda analizlerinin burada önemi, insanların sağlığına birebir dokunan üretimlerin yapılması, işlemlerin yapılmasından kaynaklı olmasıdır. 

Yapılan temiz oda analizlerinin tamamında amaç, mikrobiyolojik açıdan uygun olup olmadığı konusunda testlerdir. Ekipman yüzey analizleri ve personel el yüzeyi analizleri çeşitli analizler olarak bilinir. Bu analizlerde hava ölçümü yapılırken, temiz odalar birlikte kontrol edilen ortamlar doğrudan laboratuvarlar dahilinde test ve analizi yapılarak sonuçlandırılmaktadır.

Hava Kalitesi Ölçümleri

Üretime dair tüm işlemlerin yapıldığı temiz oda incelemelerinde analizler, üretimin yapıldığı işlem aşaması olarak hazırlama, paketleme ve sterilizasyon gibi aşamaların doğru ortamda olup olmadığına dair hava kalitesini inceler. Başta medikal ürünlerin üretildiği ortama uygun şekilde öngörülen hava özellikleri EN ISO 11644 standardı temiz odalar ilgili belgeye bağlı olarak analizleri yapılır. 

Temiz oda performansı için yapılan test ve analizlerde partikül sayımı, basınç farklılığı, ses seviyesi, aydınlatma, sıcaklık ve nem, hepa filtreler sızdırmazlık testi gibi çok çeşitli testlerden geçirilerek sağlanır. ISO 14644 standardı ile birlikte temiz odaların kontrol altında tutulduğu nitelikte hava kalitesi ölçümleri yapılmasını hedefler.

Yapılan testlerin tamamında süreçler birbirinden farklıdır. Test çeşitleri ve testlerle ilgili süre aralığı konusunda firmamıza ulaşarak bilgi alabilir, web sitemizden tüm test çeşitleriyle beraber testlerin aşamalarına dair bilgi edinebilirsiniz.