Güneş koruma faktörü (SPF) testi; güneş kozmetiklerinin, cildi doğal olarak koruma işlevinin ne şekilde arttığını gösteren çok önemli bir değer olarak görülür. Örnek vermek gerekirse; güneş koruyucu ürünlere bakıldığında cildin doğal koruma süresi 10 dakika ise koruma faktörü 3 olan ürünler bu süreçte üç katına çıkarak 30 dakikaya kadar koruma sağlayabilir. Güneş koruma faktörleri, mevcut olan kimyasal yapısı ile cilt üzerinde UVB ışınlarına karşı kalkan olarak görev alır. UVA filtreleri cildin yaşlanma süresini çok daha hızlı bir hale getirerek UVA ışınlarına karşı önemli bir duvar örerek UVB filtreleri güneş yanığına neden olan zararlı etkileri ve ışınları durdurur.

Kullanılan koruyucu ürünlerin hem UVA hem de UVB’ye karşı koruma sağlaması gerekir. Güneş koruyucu kremlerin üzerinde yer alan SPF güneş koruyucu ibaresi sadece UVB koruyuculuğu hakkında detaylı bir bilgi verir. Güneş ışınlarının zararlı etkileri göz önünde bulundurulduğunda ise UVA’dan korunmak gereklidir. Etkili bir güneş koruma faktörü PPD metodu ile tespit edilen koruma faktörü, SPF testi olan metot ile tespit edilen koruma faktörünün 1/3’ünden çok daha fazla olmalıdır.

Güneş ışınlarına yeterince maruz kalmak insan cildine faydalı olsa bile, çok yüksek derecede güneş ışınlarına maruz kalmak sağlık açısından zararlı etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Güneş; çok önemli bir D vitamini kaynağı olarak karşınıza çıkar. Bağışıklık sistemi ve kemik sağlığı söz konusu olduğunda yaz aylarının olmazsa olmazı olan güneşlenme çok önemli bir yere sahiptir. Bu olumlu etkilerin yanında güneş ışınları radyoaktif özelliği bulunan ve cilt için zararlı olan UVB ışınlarını da içerir. Güneş ışınları derinin alt tabakasını etkileyerek yaşlanma belirtilerini artırır ve hatta cilt kanserine bile neden olabilir. Bu yüzden cildi zararlı güneş etkisine karşı koruyabilen güneş koruma faktörlü güneş koruyucu ürünlerinin kullanılması gerekir.

SFF (Sun Protection Factor); güneş koruma faktörü anlamına gelirken, cildin güneşten gelen zararlı etkilerine karşı koruma sağlayan güneş ürünlerinin olmazsa olmaz kavramı olarak bilinir. Güneş kremi seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli etken ise güneş koruyucularda yer alan SPF içeriğidir. SPF; hafif, orta ve yüksek güneş koruma seviyesini ifade etmek için kullanılır. Bu sayede cildin istenilen seviyede korunması sağlanırken, güneşin zararlı etkilerinden korunabilirsiniz.

Genel olarak sahil kenarı olan ve denize girilecek alanlarda kullanılan düşük faktörlü ürünler bronzluk sağlamak için tercih edilir. Ancak düşük faktörü bulunan SPF içeren ürünleri kullanmak cilt üzerinde ton eşitsizliğine ve lekelenmelere neden olabilir.

Güneş koruyucu ürünlerde bulunan SPF 15, SPF 30 ve SPF 50 gibi ibareler vardır. Bu ibarelerin farklı SPF değerlerini göstermesinin nedeni ise güneş ışınlarının neden olduğu güneş yanıklarının önlenmesi ve tercih edilen ürünün bu etkiyi azaltma oranını ifade etmektir. SPF ürünlerinin içeriğinde bulunan değerler güneşte kalma oranına bağlı olarak koruma sağlar. SPF 15 ve SPF 20 gibi düşük faktör değerine sahip güneş koruyucular en fazla 1,5 saatlik bir koruma sağlayabilir. SPF 30 ve SPF 50 ise 2 saat gibi daha yüksek bir koruma imkânı sağlar. Güneş kremi satın alırken içeriğinde bulunan SPF değerine dikkat etmek en doğru koruma sağlayan güneş koruyucu ürünü alabilmeyi sağlar.

SPF Değeri Kaç Olmalıdır?

SPF değeri tercihi yaparken cilt tipi, güneşe maruz kalma süresi ve diğer tüm bireysel ihtiyaçlar göz önünde bulundurulmalıdır. Genel olarak dermatologlar SPF 30’un altında satışa sunulan güneş koruyucu ürünleri pek fazla önermezler. SPF 30, güneşin zararlı etkilerine karşı çok başarılı bir koruma etkisi sağlar. Bu nedenle günlük kullanım için bu güneş koruyucu ürünlerin deal bir seçenek olduğu söylenebilir.

Çok daha yüksek SPF değeri daha fazla koruma sağlasa bile, bu koruma artışı çok belirgin bir şekilde artış göstermez. SPF 50 ya da SPF 50 üstü ürünler özellikle açık tenli ya da hassas cildi bulunan kullanıcılar için çok yüksek bir güneş koruması sağlayabilir. Ancak en etkili olan korumayı sağlayabilmek için güneş koruyucu ürünlerinin yeterli miktarda ve düzenli aralıklarla kullanılması çok önemlidir.

SPF değeri artış gösterdikçe güneşe maruz kalma süresine bağlı olarak ciltte meydana gelebilecek güneş yanıklarının ve hasarın azalması beklenir. Ancak SPF 30 ile SPF 50 arasındaki fark bu noktada belirgin bir şekilde azdır. Örnek vermek gerekirse; SPF 30 ile %97 oranında bir koruma elde etmek mümkün hale gelirken, SPF 50 bu oranı %98’e kadar çıkarabilir. Her iki durumda da en önemli detay ürünü düzenli aralıklarda ve yeterli miktarda kullanmaktır. Güneşe maruz kalma süresi, cilt tipi ve kişisel tercihlere bağlı olarak kişiler kendi ihtiyacına hitap eden en uygun SPF seviyesini tercih etmelidir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; tercih edilen güneş koruyucu kreminin içeriğinde UVA ve UVB ışınlarına karşı koruyuculuk derecesinin kaç faktör olduğudur.

Bebek ve çocukların cildi yetişkin bireylere göre çok daha hassastır. Bunun için onlara özel olarak üretilen güneş kremi ürünlerinin kullanılması faydalı olabilir. Bebek ve çocuklar için güneş koruyucu ürünler seçilirken ürünün içeriğinde bulunması gereken bazı özelliklerin olması önemlidir. Mineralli koruyucu ürünlerin tercih edilmesi, parfüm ve paraben içermeyen bir güneş kremi alınarak kullanılmasında fayda vardır. Diğer yandan çocuk ve bebekler için seçilen güneş kreminin içeriğinde alkol ve renklendirici gibi hassas ciltlere zarar verebilecek içeriklerin bulunmaması önemli özellikler arasında yer alır. Ayrıca tercih edilen güneş kreminin UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağladığından mutlaka emin olunmalıdır. Kolay uygulanabilir olan yumuşak ve sürüldükten sonraki süreçte ciltte herhangi bir kalıntı bırakmayan ürünlerin seçildiğinden emin olunmalıdır.

Özellikle deniz kıyısında zaman geçirmeye çok seven bebek ve çocuklar için ekstra suya dayanıklı özellikleri olan güneş kremleri bulunur. Bebek ve çocuk cildine uygun üretilen güneş koruyucu kremlerinin koruyucu faktör oranı ise oldukça yüksektir.

6 aydan küçük bebeklerin cildinin güneşe direkt olarak maruz kalması doğru değildir. Güneşli havalarda çocuklar mutlaka gölge alanlarda tutulmalı ve güneşle olan temasları mümkün olduğunca az olmalıdır. Bebeklerin kıyafetleri sıcak ve güneşli havalarda özellikle pamuklu, rahat ve açık renk olmalıdır. Ayrıca şapka kullanımı kulak, ense ve yüz bölgesinin koruma altına alınması açısından çok büyük bir önem taşır.

Bebekler için üretilen güneş koruyucu kremler, içerdiği güneş faktörlerine bağlı olarak farklılık gösterir. Güneş kremi ya da güneş losyonunu bebekler için kullanmadan önce bazı detaylara dikkat etmek gerekir. Bebek sağlığı uzmanları ve dermatologların bu konudaki önerilerini dinlemek ve gerekirse bir doktora başvurmak önemlidir. Aksi takdirde çocuk ve bebeklerin cildinde güneşten kaynaklı istenmeyen yanık ve hasarların olması kaçınılmazdır.

Güneş kremi kullanarak güneş ışınlarının yarattığı olumsuz etkilere karşı koruma sağlamak için doğru bir şekilde uygulama yapmak gerekir. İlk adım olarak güneşe çıkmadan en az 15-30 dakika önce cilde uygulama yapılması gerekir. Bu sayede ürünün cilde tam anlamıyla nüfuz edilmesi ve koruyucu bir tabaka oluşturulması sağlanmış olur.

Boyun, yüz, kollar, bacaklar ve diğer açıkta kalan bölgelere güneş kremi geniş bir şekilde uygulanmalıdır. Ürünün yeterli miktarda kullanılması ise bu noktada kritik bir noktadır. Genel olarak bir yetişkin için yaklaşık bir tatlı kaşığı miktarında güneş kremi yeterlidir. Özellikle boyun, yüz ve kulak gibi hassas bölgelere uygulama yaparken özen göstermek gerekir. Ayrıca aktiviteler arasında belli aralıklarla tekrar uygulama yapmak, suya girdikten ya da terledikten sonra güneş korumasını sürdürmek önem arz eder. Bu şekilde basit bir güneş kremi kullanımı, etki sağlayarak cildinizi güneşin zararlı etkilerine karşı koruyacaktır.

Nitelikli SPF Analizi Analiz İstek’de

SPF analizi; tercih edilen güneş kremi ürünlerinin koruma faktörünü tespit etmek konusunda çok önemli bir yol gösterici olarak görülür. Bu sayede cilt tipine en uygun olan ve en yüksek korumaya sahip güneş kremi satın almak olmazsa olmazdır. SPF analizi ile doğru güneş kremi seçimi yapabilmek ve doğru sonuçları hızlı raporlar ile elde etmek konusunda yüksek başarı sergileyen Analiz istek; beklenti odaklı büyümeye ve gelişmeye devam eden bir firmadır. En doğru analiz sonuçlarına hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlayan Analiz İstek farkını yaşamak için web sitemizi ziyaret edebilir ve alanında uzman ekibimizle irtibat kurarak doğru sonuçlara ulaşmak için hemen bize ulaşabilirsiniz.

Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...