İnsanların günümüz koşulları altında havuzda yüzerek spor yapma ve zaman geçirme ile ilgili keyiflerinde, havuz hizmeti veren firmaların tabi olması gereken konulardan biri de havuz suyu analizi ve testleridir. İnsanlar için önemli olan yüzme amacıyla kullanılan açık havuz platformlarında, havuz suyunun kalite standartlarının uygunluğu araştırılması gerekir. Bu noktada doğru hizmeti veren analiz firmaları ile beraber havuz suyunun analizi gerçekleştirilebilmektedir.

havuz suyu analizi

Yüzme amaçlı kullanılan havuz sularının doğrudan tabi oldukları mikrobiyolojik analizler başta olmak üzere fiziksel ve kimyasal analizler önemli görülmektedir. Analizlerin temel amacı suyun pH değerlerini kontrol etme, tüm havuz suyunun değerlerini inceleme ve serbest klor değerlerine bakmak gibi süreçlerdir. Bu noktada ölçüm ve analizi yapabilmek için direkt olarak havuzdan yerindeyken numune alınarak uygulama başlatılır ve hem ölçüm hem de raporlama bu süreçte tamamlanmaktadır.

Havuz Suyu Analizi Neden Önemlidir? 

Öncelikli olarak Halk Sağlığı Müdürlükleri tarafınca yüzme havuz işletmeciliği yapan firmaların denetim ve takibi gerçekleştirilirken, ticari amacı bulunan tüm tesislerin de buna bağlı olarak ayda bir kez numune aldırarak analiz yaptırması önemlidir. Yüzde havuzu suyunun kalite standartlarına uygun şekilde olup olmadığı incelenirken en doğru teste de tabi tutulması gereklidir. 

Havuzdan alınan numunenin yetkili laboratuvarlar aracılığıyla Sağlık Bakanlığına bildirimi yapılır. Açık ve kapalı yüzme havuz tesislerinde halk sağlığı açısından rutin kontroller, suyun kalitesine göre havuz suyu analizi önemlidir. Tamamen havuzun yüzme amacı ile kullanımı durumunda, açık ve kapalı yüzme havuzu tesislerinde bu uygulama rutin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. 

Havuzlarda en iyi şekilde sağlanması gereken dezenfeksiyonun en doğru şartlar altında sağlanamaması ya da yüzme amacı kullanılan açık ve kapalı havuz bakımlarının doğru standartlarda yapılmaması, suyunun kalite standartlarının belirlenmesi noktasında en önemli süreçlerden biridir. Kapalı yüzme havuzlarının düzenli havuz suyu analizlerinin gerçekleştirilmesi her açıdan önemli bir süreç olmaktadır.

Yüzme koşullarına uygunluğu yüzme havuzu suyunun kimyasal ve mikrobiyolojik analizleriyle beraber çeşitli bağlı klor, serbest klor gibi testlere tabi tutulmasıyla ortaya çıkmaktadır. Buna göre yüzme havuzlarında uygulanan birçok kimyasal, mikrobiyolojik testler noktasında Analiz İstek olarak doğru hizmeti vermekteyiz.