Analiz Süresi: 3 - 5 Gün
Numune Miktarı: 50 ml
Analiz Yöntemi: İşletme İçi Metot KM153 Rev.1 (NMKL 161den modifiye edilmiştir.)
Ürün Grubu: Kozmetikler
Akreditasyon/Standart Bilgisi: Var
Açıklamalar

Antimon metali Antimon sülfür cevherinden elde edilir, bu cevher minerali nasıl uygulanabileceğine bakalım.

Tıpta: Vücuttaki ideal antimon dozu günde 0,5 ppm'dır, yüksek dozlarda yutulması ölümcül olabilir. Antimon zaten tıpta hastalarda kusmayı teşvik etmek için kullanılıyordu, ancak Antimon (Sb) Analizi sonrası kullanımı kesin olarak ölüme neden olduğu için yasaklandı.

Metal alaşımları: Antimon, kurşunun soğutulduktan sonra sertleştirilmesinden ve genişletilmesinden sorumludur, bu özelliği onu çok kullanışlı kılar, kurşun ve nesnelere daha iyi bir yüzey kazandırmayı sağlayan Antimon alaşımıdır. Alaşım, çan alaşımları gibi ince kalıplanmış parçalara uygulanır. Ayrıca diğer metaller ile birlikte (bakır, gümüş, kurşun) oluşur.

Oksit Şeklinde: Antimon Oksit, şilte alev aldığında yangın çıkmasını önlemek için şilte içlerinde kullanılır, yani bu oksitler cisimlerin tutuşmasını engeller çünkü alev geçirmez.

Antimon tuzları: Bu form kadınlar arasında iyi bilinir, makyajda gözleri vurgulamak için kullanılır, doğru! Antimon tuzları, örneğin, makyaj yapımında göz farı olarak kullanılır.

Antimon

Antimon, iki şekilde bulunabilen yarı metalik bir kimyasal elementtir: metalin şekli parlak, gümüş, sert ve kırılgandır; metalik olmayan form gri bir tozdur. Antimon zayıf bir ısı ve elektrik iletkenidir, kuru havada stabildir ve seyreltilmiş asitler veya alkaliler tarafından saldırıya uğramaz. Antimon ve bazı alaşımları soğumayla genişler. Antimon cevheri ana minerali stibnit'tir.

Antimon antik çağlardan beri bilinmektedir. Bazen doğada serbest halde bulunur, ancak genellikle stibnit (Sb 2 S 3 ) ve valentinit (Sb 2 O 3 ) olmak üzere minerallerinden elde edilir. Fransız kimyager Nicolas Lémery, antimon ve bileşiklerini bilimsel olarak inceleyen ilk kişiydi. 1707'de bulgularını yayınladı. Antimon, yer kabuğunun yaklaşık %0.0002'sini oluşturur.

Uygulamalar

Antimon sb, kurşunun dayanıklılığını artırmak için kurşunla alaşımlıdır. Antimon alaşımları diğer ürünlerin yanı sıra pillerde, düşük sürtünmeli metallerde, metal türlerinde ve kablo kılıflarında da kullanılmaktadır.

Antimon bileşikleri yangına dayanıklı malzemeler, boya, cam, seramik sırlar ve seramik yapmak için kullanılır. Eski zamanlardan beri Mısırlılar, gözlerini siyahla boyamak için stibnite formunda antimon kullandılar. Düşük antimon seviyelerini uzun süre soluyan hayvanlarda göz tahrişi, saç dökülmesi ve akciğer hasarı görülebilir.

Ortamdaki Antimon

Antimon, çevrede doğal olarak bulunur, ancak insanlardan çeşitli uygulamalar yoluyla da çevreye girer. Antimon dünya ekonomisi için önemli bir ağır metal konumundadır. Yıllık üretim, esas olarak Çin, Rusya, Bolivya ve Güney Afrika'dan gelen bakir malzemelerle yılda yaklaşık 50.000 tondur. Dünya rezervleri 5 milyon tonu aşıyor. Finlandiya'da bir elementel antimon yatağı var.