Analiz Süresi: 3 - 5 Gün
Numune Miktarı: 50 ml
Analiz Yöntemi: AOCS G7-56
Ürün Grubu: Kozmetikler
Akreditasyon/Standart Bilgisi: Var
Açıklamalar

Kozmetiklerde Ph Analizi yaptırmak neden önemli? Kozmetik ürün, hem kadınların hem erkeklerin kullandığı bakım malzemeleridir. Cildin kendine gelmesi, arınması, güzelleşmesi, vücudun temizlenmesi gibi birçok amaç için kullanılan bakım ürünleri, kozmetiğin içine girmektedir. Kozmetik ürünler vücut ve cilt bakımı için gerekli olan ürünlerdir. Şampuan, cilt ve vücut temizleyicileri, parfümler, güneş ışığı koruması sağlayan yüksek faktörlü bakım kremleri esansiyel yağlar gibi ürünler kozmetikte sıkça kullanılır. Günümüzde bu ürünlere her yerden kolayca ulaşmak mümkün. Adım attığımız her yerde gördüğümüz, kullanım alanı geniş kozmetik ürünler, insanoğlunun ihtiyaç duyduğu malzemeler haline gelmiştir. 

Cildimizin belli bir pH seviyesi vardır. Bu pH seviyesi bozulduğunda cildimizde birtakım bozukluklar meydana gelir. Renk eşitsizliği, sivilcelenme, cilt bariyerinin incelmesi gibi olumsuz etkiler, sadece yüzde değil vücutta da ortaya çıkabilir. pH dengesizliği alerjik reaksiyonlar veya lekelenme gibi problemlere yol açabilir. Bu nedenle kozmetik ürünlerde pH seviyesine dikkat edilmelidir. Vücutta ve yüzde kullanılabilecek her ürün test edilerek piyasaya sokulmaktadır. İnsan cildine uymayan, pH dengesine dikkat edilmeyen kozmetik ürünler ciltte birtakım sorunlar yaratabilir. Bu nedenle kozmetik üretiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta pH değeridir. 

Kozmetiklerde pH Analizi Nasıl Yapılmaktadır?

Gıdalarda, kozmetiklerde, evimize giren ve kullandığımız her üründe pH testi yapılması gereklidir. İçtiğimiz suda bile belirli bir pH miktarı vardır ve bu miktara göre ne kadar sağlıklı bir su olduğu ortaya çıkar. Kozmetik ürünlerde de kozmetik testler yapılır. Metal analizleri, dermatolojik analizler, pH testleri gibi birçok test, üretim sürecindeki yapılması gereken analizlerdir. PH değeri, herhangi bir çözeltinin asitlik ve bazlık derecesini gösteren verilerdir. Analiz İstek olarak laboratuvarlarımızda da sıkça gerçekleştirdiğimiz pH değerlerini, kozmetik ürünlerde yaptığımız pH testlerinde öğrenebiliriz. 

PH değeri, turnusol veya diğer asitlik/bazlık derecesine göre renk değiştiren kağıtlar, kullanılan pH metre, ölçüm elektrodu gibi araçlar kozmetiklerde pH analizi yapmaya yardımcı oluyor. Kozmetik Kanunu ile beraber, kozmetik ürünler piyasaya sunulmadan önce birtakım analiz ve testlerden geçip, kullanılmaya uygun olup olmadığı belirleniyor. Kozmetik ürünlerin cilde beklenen faydayı sağlaması için, vücutla uyum sağlaması şart. Uyum sağlamayan, güvenli olmayan, irite edici maddelerin varlığı alerjik reaksiyonlara veya ciltle ilgili diğer olumsuzluklara sebep olabilir. Tüm bunları önlemek için, laboratuvarlarımızda hijyen kurallarına dikkat ederek kozmetik ürünlerde pH analizi yapmaktayız. pH metre ile yapılan güvenli ve doğru sonuç veren analizlerimiz, kozmetik ürünlerin kullanılabilir olup olmadığını test eder. Sağlığa etki edecek olumsuzlukların yaşanmaması için, tecrübeli ekibimizle pH analizlerini gerçekleştirmekteyiz. 

Fiziksel, kimyasal veya duyusal olarak testler gerçekleştirilebilir. Bunun için laboratuvarların bu testleri gerçekleştirecek kapasitesi ve birtakım kuralları olmalıdır. Uluslararası birçok standarda uymuş laboratuvarlarımızda, kozmetik ürünlerin testleri yapılmaktadır. Etik kurallar gözetilerek, laboratuvar kurallarına uyularak yapılan güvenli testlerimizle, güvenli kozmetik ürünleri kullanabilirsiniz. Kozmetik ürünler mikroorganizma türleri taşıyabilir. Buna bağlı olarak cildi irite ve enfekte edebilirler. Ciltte kullanılması uygun olmayan ürünler cildin bozulmasına ve aynı zamanda ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına sebep olur.

Analiz İstek laboratuvarlarında gerçekleşen kozmetik pH testlerinin yanında, fiziksel ve kimyasal analizler, raf ömrü testi, mikrobiyolojik ve koruyucu etkinlik analizleri de yapılmaktadır. Bir kozmetik ürünün güvenilir olup olmadığını doğru sonuçlarla belirleyen firmamız, numuneleri 3 ila 5 gün içinde değerlendirmektedir. Sadece kozmetik ürünlerde değil, pH değeri belirlenecek birçok çözeltide laboratuvarlarımızca araştırma testleri yapılmaktadır. TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği’ne sahip firmamız, kozmetik ürünlerin ve piyasaya dağıtılacak diğer malzemelerin güvenilirlik testini gerçekleştirmektedir. Kullanılan ve tüketilen tüm ürünlerin insan sağlığı için güvenilir olup olmadığı, uluslararası standartlara uyan laboratuvarlarımızca ölçülmektedir. Analiz yaptırmak istediğiniz numuneyi nasıl göndereceğiniz ve hangi testleri gerçekleştireceğinize dair firmamızla görüşüp, dilediğiniz testleri yaptırabilirsiniz.