Analiz Süresi: 3 - 5 Gün
Numune Miktarı: 50 ml
Analiz Yöntemi: İşletme İçi Metot KM153 Rev.1 (NMKL 161-170den modifiye edilmiştir.)
Ürün Grubu: Kozmetikler
Akreditasyon/Standart Bilgisi: Var
Açıklamalar

Ağır Metal Tayini:

  • Kurşun(Pb),
  • Kadmiyum(Cd),
  • Civa(Hg),
  • Arsenik(As),
  • Antimon(Sb)

Son zamanlarda hem ülkemizin hem de dünyanın yaşadığı en büyük sorunlardan biri, atık sulardır. Atık sular hem insanların yaşam kalitesini hem de doğayı olumsuz yönde etkiler. Çünkü insan doğaya muhtaç yaşar ve eğer doğanın dengesi bozulursa insanların yaşam kalitesi de düşer. Atık sular hem maddi hem de manevi boyutta zararlar verir. İçerisinde yer alan kimyasallar, insanların ve hayvanların kimyalarını değiştirir.

Atık suların günümüzde kontrol edilemeyecek boyutlara ulaşmasının en büyük nedenlerinden biri, artan nüfustur. Bir yerde nüfus arttıkça kirlilik de artar. Dolayısıyla büyük kentlerde kirlilik ve atık su problemi daha yaygın olarak görülür. Dünya genelinde ve ülkemizde bazı balık türlerinin neslinin tükenmesinin ya da balıklarda görülen hastalıklardaki artışın ana nedenlerinden biri ağır metallerdir. 

Ağır metaller, her anlamda hem doğaya hem de canlılara oldukça zarar verir. Bunun nedeni ise toksik maddeler içermesidir. Günümüzde ağır metal tayini ile ilgili yapılan analizler doğrultusunda zararlı etkenler son derece kolay bir şekilde tespit ediliyor. Ağır metallerin insanı ne şekilde etkilediği merak konusudur.

Ağır metalleri günlük hayatımızda yediğimiz yemekten soluduğumuz havaya kadar çeşitli yollarla vücudumuza alıyoruz. İnsan vücudu ağır metalleri basit bir şekilde dışarı atabilecek durumda değildir. Bu durum uzun vadede zehirlemeye başlar ve insan vücudunda ciddi hasarlara neden olur. Ağır metaller öyle bir özellik gösterirler ki bulunduğu ortamdaki her canlıyı zehirleyebilecek güçtedirler. 

Atık suları kirli yapan ve doğaya zarar vermesinde yüksek paya sahip olan ağır metaller, günümüzde analizlere tabii tutulduğu için içerisindeki zehir miktarı ortaya çıkar. Gelişen teknoloji ile birlikte ağır metal tayini analizleri günden güne artış göstermeye başlamıştır. Bu noktada analiz yapan firmanın güvenilirliği oldukça önemlidir.

Firmamız ağır metal tayini analizi noktasında kendini fazlasıyla geliştirmiş ve kanıtlamıştır. Firmamızın ağır metal tayini analizi yaparken kullandığı numune miktarı 50 ml olarak ayarlanmıştır. Firmamızın yaptığı analizler en az 3 gün en fazla 5 gün içerisinde sonuçlanır. Detaylı bilgi ve iletişim için firmamızın uzman ekibi ile iletişime geçebilirsiniz. 

Ağır Metal Analizleri Nerede Yapılır?

Ağır metaller tahmin edildiği gibi artan nüfus ve şehirleşmenin bir sonucu olarak günden güne daha fazla yayılmaya başlamıştır. Ağır metallerin kullanıldığı sektörlerin başında kozmetik sektörü gelir. Günümüzde kullanımı git gide artan kozmetik ürünlerinin ana bileşenlerinden biridir. Bu nedenle uzmanlar ve bakanlıklar kozmetik sektörlerinde ağır metal analizlerinin zorunlu olarak yapılmasını önerir.

Bu analizler çoğunlukla laboratuar ortamında gerçekleştirilir. Ağır metal analizleri yalnızca kozmetik sektörü için değil diş macunu üretimi yapan sektörler için de aslında bir zorunluluktur. Kozmetik ve diş macunu sektörleri için belirlenen sınır değerler vardır. Ağır metal analizleri yapıldıktan sonra tespit edilen değerler ile sınır değerlerin uyuşması gerekir. 

Ağır metal analizleri için belirlenen sınır değerler her ürün için farklı olur. Bu analizlerin her geçen gün farklı sektörlerde artış göstermesi doğanın ve insanın sağlığı için oldukça önemlidir. Dolayısıyla özellikle kozmetik gibi bazı sektörlere ağır metal analizleri teşvik ettirilmelidir. Ağır metal analizler gelişmiş ülkelerde daha yaygın olarak yapılır.

Bu bağlamda ülkemizin de ağır metal analizleri hususunda kendini geliştirmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Ağır metal analizleri sayesinde atık suların doğaya ve canlılara verdiği zarar en aza indirilir. Bu sayede insanlar daha sağlıklı hayat sürerken canlılar doğada etkinliklerine devam edebilir. 

Ağır metal analizleri yapılırken laboratuar ortamının uygun koşullarda hazırlanması gerekir. Bu analizi yapan firmanın kendini kanıtlamış olmasına da dikkat edilmelidir. Ağır metal analizleri ile daha yaşanılabilir bir dünyaya kavuşabiliriz. Firmamız üzerinden bizlerle iletişime geçerek ağır metal analizleri ile ilgili her türlü soruya cevap bulabilir ve destek alabilirsiniz. Firmamız, kozmetik sektöründe en net tespiti yapan ağır metal analizlerini sunduğu için gönül rahatlığı ile bizlerle iletişime geçebilirsiniz.