Bacillus cereus, dünya çapında bulunan spor oluşturan bir bakteridir. Bacillus cereus sporlar veya toz içeren toprak partikülleri ile kontaminasyon olması nedeniyle gıdaya kolaylıkla geçebilir. Ayrıca Bacillus cereus, gıda üreten şirketlerde bakterilerin hayatta kalmasını sağlayan biyofilmler oluşturabilir. Normal ısıl işlemler vejetatif hücreleri öldürür, ancak sporlar hayatta kalabilir.

Sporların kalıcılığı nedeniyle gıda kontaminasyonunun tamamen önlenmesi zordur. Ancak mikrop sayısının az olması genellikle tüketici için bir sağlık riski oluşturmaz, ancak yetersiz saklama koşulları gıdadaki sporların çimlenmesine ve hücrelerin çoğalmasına neden olabilir. 

Bacillus cereus ile kontamine olmuş yiyecekleri yerken, insanlarda gastrointestinal hastalıklara yol açabilen mikroplar ve toksinler emilir. Sporların çimlenmesi, hızlı soğuk depolama veya ısıtılmış gıdaların yeterince sıcak tutulmasıyla önlenebilir.

Hangi Yiyecekler Risklidir?

Sıcak tutulan ve yemeye hazır yemekler genellikle kusma tipi hastalıkların nedenidir. Sporlar,  ısıtma sürecinde hayatta kalabilir, ısınma süresi boyunca filizlenebilir ve çoğalabilir. Özellikle toplu yemekhanelerde üretilen yemekler, genellikle büyük miktarlarda hazırlandıkları ve uzun süre sıcak tutuldukları için riskli olarak kabul edilir.

Sporlar ayrıca kurutma işlemlerinden de kurtuldukları için baharat veya kuru mantar gibi ürünlerde de bulunabilirler. Hazırlamanın sonunda kurutulmuş mantarlar ıslatıldığında veya baharatlar eklendiğinde, sporlar daha sonra mikrop çoğalmasıyla filizlenebilir.

100 °C veya daha düşük pişirme sıcaklıkları, zaman zaman B. cereus sporlarının hayatta kalmasına neden olmaktadır. Hemen tüketilmeyecek veya hızla dondurulmayacak olan gıdaların 10 °C’nin altında veya 50 °C’nin üstünde tutulması gereklidir.

Bacillus Cereus Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir?

Her iki toksin tipinde de semptomlar genellikle 6-24 saatlik bir kuluçka döneminden sonra ortaya çıkar. İshal tipi, yaklaşık 24 saat süren karın ağrısı ve ishale neden olur. Kusma türü, genellikle 24 saatten az süren bulantı kusma ve solunum sistemi ve yara enfeksiyonlarına neden olabilir.

Bacillus cereus ile Oluşan Gıda Zehirlenmelerinden Korunma Yolları

 • Bakteriler belirli bir sayıya ulaşmadıkça Bacillus cereus gıda zehirlenmesi oluşmaz. 
 • B cereus ile gıda zehirlenmesini önlemek için gıdalarda bakteri üremesini kontrol etmek önemlidir.
 • Malzemeleri kullanmadan önce iyice yıkayın.
 • Hazırlanan yiyecekleri uzun süre ısıtmadan bırakmaktan kaçının ve buzdolabında (10 ℃ veya daha az) saklayın.
 • Pişmiş yiyecekleri hemen yiyin (pişirme ile yemek yeme arasındaki süreyi kısaltın).
 • Yiyecekleri ısıttıktan sonra saklarken, buzdolabında (10 °C veya daha az) saklayın.
 • Ertesi gün tekrar pişirip kızarmış pilav ve spagetti yemekten kaçının.

Enfeksiyondan korunmak için, yiyeceklerin yeterince soğutulması veya +65 °C'nin üzerinde sıcak tutulması, mikropların üremesini veya sporların çimlenmesini önleyerek kendinizi enfeksiyondan koruyabilirsiniz.

Enfeksiyonun tedavi şekli, Çoğu durumda, bu durumla ilişkili semptomlar kendi kendine kaybolacaktır. Hastalık ciddi şekilde ilerlerse mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bacillus Cereus'un Gıda Zehirlenmesine Neden Olan Gıdalar

Yaygın olarak kızarmış pilav, pirinç, spagetti ve kızarmış eriştede son beş yıldır sıklıkla etken madde olarak bulunuyor. Pirinç ve buğday gibi tahılların toprakla temas etme fırsatları çoktur, bu nedenle Bacillus cereus ile kontamine olma ihtimalleri yüksektir.

Bacillus cereus ısıya dayanıklı sporlar oluşturur ve pişirilse bile oda sıcaklığında kolaylıkla bakterilerin bir kısmı soğutma sırasında hayatta kalır ve çoğalır, bu nedenle pişmiş gıdaları uzun süre saklamamak için önlemler almak gereklidir. Aynı anda büyük miktarlarda pişirilen ve saklanan yiyeceklerde, et ve süt ürünlerinde özellikle dikkat edilmesi gerekir.

Gıdaların kontaminasyon durumunu kontrol etmek için gıda mikrobiyolojik testi önerilir.

Bacillus Cereus Tarafından Hangi Toksinler Üretilir?

 • Kusma Toksini: Burada, vejetatif hücrelerin üremesi sırasında gıdada oluşan ısıya, aside ve proteolize karşı son derece dirençli bir toksin (sereulid) emilir. Toksinin emilimi (zehirlenme) birkaç saat içinde bulantı ve kusmaya yol açar. Semptomlar genellikle birkaç gün içinde kendi kendine geçer. Karaciğer ve beyin hasarına bağlı olarak ciddi hastalık ilerlemesi çok nadirdir. Sereulid zehirlenmesi genellikle pirinç veya makarna gibi nişastalı, pişmiş gıdaların tüketimi ile bağlantılı olarak görülür. Sadece az sayıda Bacillus cereus suşu cereulid üretme yeteneğine sahiptir.
 • İshal Toksini: Burada bitkisel hücreler ve sporlar gıda kaynaklı Bacillus cereus tarafından emilir. Sporlar ince bağırsakta filizlendikten sonra vejetatif hücreler enterotoksinler oluşturur. Enterotoksinler ısıya, aside ve proteazlara duyarlıdır ve tipik olarak ishale ve karın kramplarına (toksik enfeksiyon) neden olur. Sporların aksine, emilen vejetatif hücreler ve gıdada oluşmuş enterotoksinler, gastrointestinal kanaldan geçerken büyük ölçüde inaktive olur. Enterotoksin oluşumuna sadece alımdan sonra çok hızlı bir şekilde ince bağırsağın mukoza zarına ulaşan hücrelerin katkıda bulunduğu varsayılmaktadır. İshalin kuluçka süresi 6 ila 24 saattir.

Saniler Analiz ‘in Uzman Kadrosu İle

 • Gıda kalite kontrol endişeleri ve sorularınız için bize danışmaktan çekinmeyin. 

Saniter Gıda-Çevre Bilimi Ve Gözetim Hizmetleri "Gıda Kalite Kontrol Destek Hizmeti", uzmanlarımızın desteği ile müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayan hizmetler sunmaktadır.

 • Bilimsel kanıtlarla kendi standartlarınızı belirleyebilirsiniz.

Gıda kalite kontrol ve denetimi yapılırken, öncelikle firmanın ürünlerine uygun standartlar olmadıkça uygulanacak testten (geçmesi-kalması) kararı vermek mümkün değildir. Güvenilir gıda denetim teknolojisi ve bilgi birikimine sahip uzman çalışanlarımız, bilimsel kanıtlarla standartların nasıl belirleneceğini destekleyecektir.

 • Ayrıca test sonuçlarının çapraz kontrolünü dışarıdan temin edebiliriz.

Şirket tarafından gerçekleştirilen muayene yönteminin ve muayene sonuçlarının doğru olup olmadığını objektif olarak doğrulamanın bir yolu olarak çapraz kontrol önerilir.

Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...