2019 yılında Çin bölgesinden tüm dünyaya yapılan Covid-19 virüsü, insanların grip salgını gibi hasta olmasına ve bu şekilde salgın olarak birbirine bulaşmasına neden olan öldürücü riski bulunan virüs türüdür. Hasta yaptığı insanların sağlıklı diğer kişilere bulaşma riski olan, Sağlık Bakanlığı tarafından da her gün kontrollü şekilde birçok tedbir açıklamalarında bulunulan Covid-19 un dikkati çeken birçok semtomu da bulunmaktadır.

Birçok virüs tiplerine göre yeni tip virüs olan Covid 19 ile ilgili yüzeylerde covid-19 analizi yapılmaktadır. Ev, iş yeri, ofis ya da benzer alanların tamamında başarıyla gerçekleştirilen bu analizler, bulaşma riski yüksek olan COVİD-19’a karşı önlem almak için en önemli konulardan biridir. 

İnsanların bu bulaşıcı hastalığa yakalanmasıyla beraber bulunduğu ortamda konuşması, öksürmesi ya da hapşırma gibi refleksleriyle birlikte ortaya çıkardığı damlacıkların her biri, virüs niteliği taşımaktadır. Hal böyle olunca bu damlacıklar, hasta kişiler tarafından etrafa bulaşmasıyla beraber bulaşıcı etkisi yaratmaktadır. En çok açık alanlarda oluşmakta olup, insanların karşılıklı konuşması, öksürmesiyle birlikte başka insanların solunumla damlacıklarla hasta olması muhtemel olmaktadır. Covid 19 yüzey analizi sayesinde bu tip risklerin olup olmadığını tespit etmek ve ortamı dezenfektan ile temizlemek mümkün olmaktadır. 

Covid-19 Analizi Hangi Yüzeylerde Uygulanır?

Hasta kişilerin uzun süre bulunduğu ortamlarda birçok damlacık bırakması, solunum yoluyla başka insanlara Covid-19’un bulaşması için yeterli sebeplerden biridir. Yapılan araştırmada virüsün kapalı alanlarda çok daha hızlı yayıldığı, covid-19 hastasının dokunduğu alanlardan tutun da nem bıraktığı damlacık alanların tamamında bu virüsler yapışmaktadır. 

Kapalı büyük binalardan plazalara, AVM gibi genel insanlara açık olan alışveriş merkezleri dahil olmak üzere toplumun karmaşık şekilde bulunacağı her yerde yüzeylerde virüs ile karşı karşıya kalmak mümkündür. Klima yüzeylerinde Covid-19 bulaşma riski olması sebebiyle buralara dokunduktan sonra ellerin yıkanması, dezenfekte edilmesi önemli olmaktadır. 

Birkaç gün boyunca etkin şekilde yüzeylerde kendini saklayan ve bulaşma riski yükse olan korona virüs parçacıkları, bir damlacık halinde demirde, ahşap eşyalarda ya da benzer kapalı havalarda solunum yoluyla bulaşmayı bekleyebilmektedir. Herkese açık alanlarda doğrudan insandan insana bulaşabilir olma riski de yüksektir.

Covid 19 Salgını İçin Önlemler Nelerdir? 

Covid 19’a karşı yapılan önlemler birbirinden farklı nitelikler taşır. En çok da yüzeylerde covid-19 testi ve analizleri yapılırken, tüm yüzeyler ve kapalı alanlar için alınan yüzeydeki örneklerle birlikte Covid-19 testlerinin laboratuvarlarda yapılması sağlanır. Kapalı alanlar ve büyük şirketlerde araştırmada virüsün olup olmadığını öğrenmek, etkisini ortadan kaldırmak için dezenfektan sonrasında Covid-19 yüzey analizi yaptırabilirsiniz.

İş yerlerinde insanların en çok bir arada olduğu alanlardan kapalı alanların tamamına, klima alanlarının hava sirkülasyonu sağladığı yerlere kadar riskli görülen her yer için Covid-19 yüzey analizi yaptırabilirsiniz. Araştırmalara göre bazı yüzeylerde 28 gün plastikte veya diğer türlerde damlacık halinde kalan ve bulaşıcı riski olan Covid-19, paslanmaz çelikte, cam ve banknot gibi alanlarda bulaşıcılığı devam ediyor. 

Bu konuda gereken önlemin önemi ve kontrollerin alınması için en iyi şekilde testler için şüphe duymadan siz de Covid-19 yüzey analizi yaptırmaya dair talepte bulunabilirsiniz. Böylelikle evlerden ofislere ve hatta iş yerlerinde açık alanlarda bile riskli bölgelerin testlerinin yapılmasıyla dezenfekte edilmesi noktasında her zaman analiz testleri yaptırmayı isteyebilirsiniz.

Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...