Talk içermez analizi, kullanılan ürünlerin insan sağlığına zarar vermemesi açısından çok büyük öneme sahiptir. Talk maddesi, vücutta kimyasal kirliliğe sebep olan ve kanserojen açıdan tehlikeye sokabilen, genellikle kozmetik endüstrisinde renkli kozmetik ürünleri, pudra deodorant gibi ürünlerde kullanılan bir tozdur. Talk maddesi ve talk pudrasının insan sağlığı açısında oluşturduğu tehlike temiz kozmetiğin önemine vurgu yapmaktadır.

Talk İçermez Analizi

Talk bebek pudraları, toz yapıda kullanılan ilaçlar, esans içeren bazı parfümlerin ve pudraların temel maddesi olarak bilinmektedir. Bununla birlikte bazı başka sektörlerde de kullanılan talk, aynı zamanda asbest zehir içerdiği için, başta bebek pudrası olmak üzere ABD’de pek çok firmaya büyük tazminat davaları açılmış ve bu firmalar cezaya çarptırılmış durumdadır.

1993 yılında Amerika'da ulusal toksikoloji programının asbest içermeyen ve kozmetik amaçlı kullanılan talk maddesinin deney hayvanlarına uygulandığında tümör oluşumuna yol açtığı raporlanmış olduğu halde, kanserojen açıdan bu kadar büyük bir tehlike olarak talk maddesinin yasaklanmasına karşı dünya dikkat çeken tepkisizlik sürmektedir.

Talk temiz kozmetikte yeri olmayan çok tehlikeli bir maddedir. Özellikle kadınlarda göğüs ve yumurtalık kanserine neden olabilen bir kimyasaldır. Bunun yanı sıra talk maddesi akciğer tümörüne neden olabilir. Beyazlatıcı özelliğinin bulunması, ateşe karşı dayanıklı oluşu, suda rahatlıkla eriyebilmesi ve dolgu maddesi şeklinde kullanmak için kolay bir şekilde bölünebilen yapısı olmasından kaynaklı talk maddesi çok sık kullanılan kozmetik ürünlerindedir. Ancak talkın çok zararı ve temiz kozmetikten uzak olduğu kullanıcılar tarafından bilinmeli ve kullanmaktan imtina edilmelidir.

Özellikle bebekler için kullanılan bakım ürünlerinde ve pudralarda talk içermez ibaresi yer almıyorsa, talk pudrası kullanmak solunum yolu hastalıklarını ve kanser riskini artırarak bu durumlarla karşı karşıya kalmasına neden olabilir.

Talk maddesinin aynı zamanda yüz için kullanılan makyaj malzemeleri, pudra ve kapatıcılar, far ve aydınlatıcılar, bebek pudraları gibi ürünlerde sıklıkla kullanıldığı düşünüldüğünde, hiçte küçümsenmeyecek sıklıkta karşınıza çıktığını bilmenizde fayda vardır. Temiz kozmetikle sağlığınızı verimli bir şekilde koruyabilmek için satın aldığınız her ürünün arkasında yazan maddeleri tek tek okumalı, satın alma kararını zarar ve fayda ilişkisini kıyasladıktan sonra vermelisiniz.

Talk, doğası gereği asbestle çok yakından ilişkisi bulunan bir maddedir. Doğal bir mineral olmasından kaynaklı, talk içerisinde asbest maddesine sıklıkla rastlamak mümkündür. Bu nedenle talk, yapılan analizlerde kanserojen açıdan risk teşkil ettiği ispat edilmiştir. Solunum yoluyla vücuda giren talk akciğer kanseri tehlikesi oluştururken, genital bölgede kullanılması durumunda olası yumurtalık kanseri hastalıklarına davetiye çıkabilmektedir.

Bu sebeplerden ötürü talk içermeyen kozmetik ürünler kullanmak, sağlık açısından dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Dolayısıyla talk içermeyen (talc free) analizleri, son dönemde çok daha önem kazanmaya başlamıştır. Talk içermez (talc free) analizleri, işini profesyonellikle yürüten analiz firmaları tarafından yapılan testler sonucu ortaya çıkmaktadır.

Analiz İhtiyaçları Analiz İstek Kalitesi Işığında

Talk içermez analizi, kozmetik ürünlerini ve kişisel bakım malzemelerini gönül rahatlığıyla kullanmanızı sağlayan çok önemli bir test olarak karşınıza çıkar. Bu yüzden işini özveriyle yapan, bu alanda uzman bir firmadan gerekli analizlerin yapılmasını sağlamak, her bakımdan hayatınızı kolaylaştırır. Güvenilir olmayan firmalardan talk içermez analiz raporu elde etmek, doğru sonuca ulaşmasının önüne geçerken, aynı zamanda insan sağlığını tehlikeye atacak bir unsur olarak dikkat çeker.

Analiz İstek analiz yapma konusunda üst düzey kalite standartlarında hizmet veren son derece nitelikli bir firmadır. Uzun yıllardan beri bu alanda sektörün öncüsü olmayı başarmış Analiz İstek İle medikal başta olmak üzere gıda, kozmetik gibi pek çok ürünün analizlerini yaptırıp, en doğru sonuçlara sahip olabilirsiniz. Firma olarak önceliğimiz ve çalışma prensibimiz daima müşteri memnuniyet odaklı çalışmaktır. Bu yüzden tüm sorunlarınızı ve ihtiyaçlarınızı en doğru şekilde analiz ederken, bu ihtiyaçlar doğrultusunda hizmet vermeye, her geçen gün değişmeye ve büyümeye devam ediyoruz.

Ayrıca sadece yaptığımız analizlerle değil, bu analizlerin sonuçları doğrultusunda sorunlarınıza akılcı çözümler getirerek ortaklığımızı her bakımdan desteklemeye devam ediyoruz. Gıda, kozmetik, medikal ve daha birçok ürün analiz konusunda tarafsız, bağımsız, güvenilir ve objektif sonuçları tarafınıza en kısa süre içerisinde ulaştırırken, kaliteli hizmet anlayışından asla ödün vermiyoruz.

Sizde şimdi Analiz İstek kalitesine ve güvenli analiz sonuç raporlarına hiç vakit kaybetmeden sahip olmak istiyorsanız, hemen web sitemizi ziyaret edip, iletişim bilgilerinden bize ulaşın.

Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...