Sodium Laureth Sulfate (SLES) ve  Sodium Lauryl Sulfate (SLS) şampuan, deterjan ve sıvı sabun başta olmak üzere üründen daha fazla köpük çıkmasına yardımcı kimyasallardır. Şampuan, deterjan ve sıvı sabunlarda bu ürünlerin kullanılmasının en büyük sebebi çok ucuz olmalarıdır.

Paraben ise kozmetik ve temizlik ürünlerinde koruyucu olarak görev yapan kimyasallar grubudur. Paraben günlük hayatta kullandığımız bir çok üründe bulunmaktadır. Diş fırçaları, şampuanlar, kozmetik ürünleri ve temizlik ürünlerinde yaygın bir şekilde kullanılır.

Parabenler hakkında yaygın bilinen bir yanlış onların tek bir kimyasal olduğudur. Parabenler birkaç tane kimyasalın birer araya gelerek oluşturulduğu koruyucu maddelerdir. En yaygın olarak kullanıldıkları kozmetik sektöründe en çok kullanılan paraben çeşitleri ise metilparaben, propilparaben, butilparaben ve etilparabendir.

SLS, SLES ve Paraben, ürünün içinde bulunan diğer kimyasallarla tepkimeye girdikten sonra insan sağlığı için zararlı hale gelebilir. Özellikle alerjik durumlarda kişiye büyük rahatsızlık verebilirler. SLS, SLES ve Paraben hakkındaki şikayetlerin en yaygını göz hasarı, cilt tahrişi, deride kızarıklık, saç dökülmesi, kan hücrelerinde toksik madde oranının artışı, kanser hücrelerini güçlendirmesidir.

SLS Free, SLES Free ve Paraben Free Etiketi Nasıl Alınır?

Sodium Laureth Sulfate (SLES),  Sodium Lauryl Sulfate (SLS) ve Parabenin insan sağlığına zararları, gelişen bilgi çağında bir çok insan tarafından artık biliniyor. Kimyasallar hakkında hassas olan milyonlarca kişi içinde bu kimyasalların bulunduğu ürünleri kullanmamayı tercih etti. Bu da şirketlerin satış ve kar oranlarını olumsuz yönde etkiledi. Bu durum da bir çok firma artık ürünlerinde  SLS, SLES ve Parabeni kullanmama kararı aldı. Bu kimyasalların sağladığı etkileri sağlayacak ama zararsız olabilecek farklı alternatiflere yöneldiler.

Ürünlerinde SLS, SLES ve Paraben kullanmayarak ürünlerinin insan sağlığı için zararlı olmadığını göstermek isteyen üretici firmalar içermez etiketler almak zorundadırlar. 

SLS Free (SLS İçermez), SLES Free (SLES İçermez) ve Paraben Free (Paraben içermez) etiketi almak için TÜRKAK akreditasyonuna sahip laboratuvarlarda ürünlerin analiz edilmesi gerekmektedir. Bu analiz sonuçlarında çıkan sonuçlara göre ürünler SLS Free, SLES Free ve Paraben Free etiketlerine sahip olabilirler. Firmalar bu etiketleri ürünlerinin ambalajlarında göstererek ürünlerinin güvenilir olduğunu hedef kitlelerine gösterirler.  

Saniter ailesi olarak TÜRKAK akreditasyonuna sahip laboratuvarımızda firmaların ihtiyaç duydukları SLS Free, SLES Free ve Paraben Free analizleri uzman kadromuzca yapılmaktadır.

Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...