Temizlik sektörünün en çok kullanılan ürünlerden bir tanesi olan sıvı sabunlar farklı kimyasallardan ya da kimyasalların farklı miktarları karıştırılarak üretildiği için temizleme ve bakterileri yok etme konusunda da farklı güçlere sahiplerdir.

Sıvı sabun üreticisi firmalar ürettikleri sıvı sabunlarının antibakteriyel etkinliğini öğrenmek için laboratuvarlarda ürünlerine sıvı sabun antibakteriyel etkinlik testi yaptırırlar. Bu test sonucunda ürünlerinin bakterilere karşı ne kadar güçlü olduklarını öğrenirler.

Tamamen profesyonel bir ortama sahip olan laboratuvarımızda sıvı sabun antibakteriyel etkinlik testi TS EN 1276 standartlarına uygun olarak yapılmaktadır. Bu standart sadece sıvı sabunların bakterilerle olan mücadelesinin test standartlarını kapsamaz. EN 1276 standardı gıda sektöründe başta hayvansal ürünler olmak üzere yiyecek, içecek ve unlu mamullerin üretim ve dağıtımı için, toplu alanlara yemek hizmetleri için ve sağlık sektöründe ilaç ve biyomedikal ürünlerin üretim ve dağıtımı için de uygulanacak testlerin standartlarını belirlemektedir.

Bir ürünün bakterilere karşı ne kadar güçlü olduğunu tam olarak öğrenmek için ürünü bazı bakterilere maruz bırakmak gerekir. Sıvı sabunlarda antibakteriyel etkinlik testi esnasında da bazı bakteriler ürünü maruz bırakmak için kullanılmaktadır. Pseudomonas aeruginosa, E.coli, S.aureus ve Enterococci hirae sıvı sabunlarda etkinlik testi esnasında kullanılan bakterilerdir. Bu bakterilere maruz bırakılan sıvı sabun eğer 5 logaritmalık bir azalmaya neden olmuş ise bu ürün için bakterilere karşı %99.9 koruma sağlayabilir diyebiliriz.

Sıvı sabunlarda antibakteriyel etkinlik testi ile öğrenilen bilgi sabunun Pseudomonas aeruginosa, E.coli, S.aureus ve Enterococci bakterilerinin bulunduğu yüzeydeki canlı sayısındaki azalmadır. Yani söz konusu bakteriler yüzey üzerinde 100 birim kadar bulunurken teste tabii tutulan sıvı sabunla uygulama sonrasında bu sayı neredeyse sıfırlandığında yani 99.99’u yok olduğunda ürün 5 logaritmalık bir azaltma yapmıştır diye yorumlanır.

Bakterilerin %99.9’unu yok eden sıvı sabunlar tüketiciye büyük bir güven verir ve ürünün pazarda daha kolay satılmasına ve pazar payının büyümesine yardımcı olur.

Sıvı Sabunlarda Antibakteriyel Etkinlik Testi Neden Gereklidir?

Sıvı sabunlarda antibakteriyel etkinlik testi ürünün pazara çıkması için ilgili bakanlıklardan alınması gereken izinler için hazırlanan dosyalarda olması gereken evraklardan bir tanesidir. Bu test sayesinde üretici firma ürününün bakterilere karşı ne denli güçlü ve koruyucu olduğunu ispat etmiş olur.

Antibakteriyel etkinlik testinden bakterilerin %99.9’unu yok eden bir sıvı sabunun tüketici tarafından da güven kazanması kolay olur. Bu da söz konusu ürünün kısa sürede tüketiciler tarafından tanınmasını sağlar. Böylece ürün, rekabetin yüksek olduğu temizlik sektöründe kendine bir pazar payı oluşturur ve zaman içinde bu pazar payının büyümesini sağlar.

Sıvı sabunlarda antibakteriyel etkinlik testini geçen sıvı sabunun üretici firması “%99.9 bakterilere karşı koruma”, “Bakterileri %99.9 yok eder.” gibi ifadeleri ürünün ambalajına  basma hakkına sahip olur. Özellikle ürünün son alıcıyla yani tüketiciyle buluştuğu yerler olan market raflarında bu ve benzer ifadeler alıcının seçenekler arasında karar vermesinde oldukça etkili olur. Temizliğin ve hijyenin önemini çok iyi bilen tüketici her zaman daha kaliteli ve daha güvenilir ürünleri tercih edeceğinden bu testi geçmiş ürünler her zaman rakiplerinden bir adım daha öndedir denilebilir.

Son yıllarda yaşanan küresel salgından dolayı insanlar temizlik ve hijyen konusunda daha dikkatli ve bilinçli olmuşlardır. Bu durum onların temizlik ürünleri konusunda daha seçici yapmışlardır. Özellikle anne ve babalar çocuklarını düşünerek hijyen ve temizlik ürünlerde en güvenilir markaları tercih ediyorlar. Yüzeylerde bulunan bakterileri %99.9 oranında yok olmasını sağlayan sıvı sabunlar bilinçli tüketici tarafından tercih edilme ihtimali her zaman çok daha yüksektir.

Tamamen profesyonel ve standartlara uygun bir şekilde test yapan laboratuvarlarımızda sıvı sabunların antibakteriyel etkinlik testlerinin yanı sıra EN1276 standardının kapsadığı diğer ürünlerin de antibakteriyel etkinlik testleri yapılmaktadır.

Antibakteriyel etkinlik testi hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Test aşamalarının neler olduğunu, hangi şartlar altında yapıldığı gibi aklınızdaki tüm soruları sorarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...