Pirinç sirkesi, Japon mutfağında çok sık kullanılan ve temizliğin olmazsa olmazlarından olan bir sirke çeşididir. Halk arasında beyaz sirke olarak da bilinen pirinç sirkesinin faydaları saymakla bitmez. Evde pirinç sirkesi nasıl yapılır sorusunun en güzel cevabı, pirinç sirkesi yapımının püf noktalarını detaylı şekilde öğrenmekten geçer.

Pirinç Sirkesi Faydaları ve Yapımı

Pirinç sirkesi, beyaz pirinçten elde edilen bir sirke türüdür. Japon ve Çin mutfağının olmazsa olmazı olan pirinç sirkesi, özellikle sushi yapımı için kullanıma elverişlidir. Balık yemeklerine ve sushi yemeğinin ana malzemelerine çok yakışan pirinç sirkesi, gıda alanında çok dikkat çekerken aynı zamanda sağlık alanında da pek çok faydası olmasıyla bilinir.

Pirinç sirkesi elma ve üzüm sirkesiyle karşılaştırıldığında, daha tatlı bir aromaya sahiptir ve kişilerin ağız tadına göre beyaz ya da esmer pirinçten elde edilebilir.

Pirinç sirkesi nasıl yapılır diye merak edenler için, yapımı son derece kolay olan pirinç sirkesi hemen herkesin yapabileceği aşamalardan meydana gelir. Evinizde pirinç sirkesi yapmak istediğinizde, listede yer alan malzemeleri temin edip hemen yapım aşamasına geçebilirsiniz.

MALZEMELER:

  • Kaynamış ve soğutulmuş su
  • 2 adet nohut
  • Cam kavanoz
  • 1 çay bardağı pirinç

HAZIRLANIŞI:

Hazırlanan 1 çay bardağı iyice yıkandıktan sonra, kavanozun içine aktarılır. Devamında üzerine yaklaşık olarak 1 litre su ilave edilir. Suyu ekledikten sonra, pirinçlerin üzerine nohutlar eklenir.

İlk etapta, kavanozun ağzına temiz bir tülbent örtülerek bu şekilde 2 gün bekletilir.  2 günün ardından kavanozun ağzı kapak yardımıyla örtülür ve 10 gün boyunca bu şekilde buzdolabında muhafaza edilir. Belirtilen günün sonunda, pirinç sirkesi kullanıma hazır hale gelmiştir.

Pirinç Sirkesinin Faydaları

Pirinç sirkesi, düzenli kullanımda kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olur. Kan dolaşımı sağlıklı olan bireylerde, üşüme yaşanmaz. Kan dolaşımı hızlı olduğunda, vücut daha hareket halinde olur ve kişi olduğundan dinamik hale gelir. Bitkinlik ve yorgunluk için, pirinç sirkesi olmazsa olmazdır. Sağlık alanında yaygın olarak kullanılan ve pek çok faydası bulunan pirinç sirkesi sayesinde, enerjinizi yenileyebilirsiniz.

Pirinç sirkesi, cilt temizliğine de oldukça faydalı bir malzemedir. Cildi yenilemek için pirinç sirkesini yüzünüze tonik şeklinde uygulayabilir, cildinizi temizleyebilirsiniz. Ayrıca cilt hücre oluşumunu hızlandıran pirinç sirkesi sayesinde, yüzünüzde yer alan tüm lekelerden kurtulabilirsiniz. Sivilce lekesi, güneş lekesi gibi yüzde istenmeyen durumlar için pirinç sirkesiyle cilt bakımı yapmak çok faydalıdır.

Bununla birlikte yüzüne ve cildine düzenli şekilde pirinç sirkesi uygulayanların, akne ve sivilce problemi yaşamadıkları bilinen bir gerçektir. Pirinç sirkesiyle yüzünüze cilt bakımı yapmak için, ürünü bir pamuğa sürüp yüzünüze uygulamanız yeterli olacaktır.

Yüzünüzü güzel bir şekilde temizledikten sonra, pamuğa bir pirinç tanesi kadar sirke döküp cildinize bu pamuğu uyguladığınızda, kısa zaman içinde olumlu etkisini fark edeceksiniz. Ayrıca kronik güneş lekeleri için, pirinç sirkesini cildinize düzenli olarak uygulamanız gerekiyor.

Üzüm ve elma sirkesi gibi pirinç sirkesinin de bağırsakları temizleme özelliği vardır. Bir bardak suya eklemiş olduğunuz birkaç damla pirinç sirkesi ile metabolizmanızı daha hızlı çalışır hale getirebilirsiniz. Kronik olarak yavaş çalışma problemi olan bağırsakların, daha hızlı ve aktif çalışması için pirinç sirkesi her eve lazım bir üründür.

Balık yemeklerinde farklı lezzet arayanların ilk tercihi pirinç sirkesidir. Özellikle pişirme esnasında somon ve diğer balık türlerinin üzerine eklenen pirinç sirkesi, balık yemeğinize çok farklı bir aroma katacaktır. Ayrıca sushi yapmak istediğinizde, pirinç sirkesi yerine elma sirkesine de yer verebilirsiniz.

Pirinç sirkesi, sadece yemeklerde değil ev temizliğinde de zorlu lekelerin korkulu rüyasıdır. Özellikle deforme olmuş gümüş ürünleri, eskisinden daha yeni bir görünüme kavuşturmak için pirinç sirkesinin mucizevi etkisinden faydalanabilirsiniz.

Lavabo ve musluk temizliği için pirinç sirkesi, çok sağlıklı ve temizlik verimliliği sunan bir üründür. Zorlu lekeler için pirinç sirkesinin etkisini kullanabilirsiniz. 

Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...