Analiz Süresi: 14 Gün
Numune Miktarı: 1 lt
Analiz Yöntemi: ISO 11731
Ürün Grubu: Gıda Üretim Tesislerinin Kullanım Suları
Akreditasyon/Standart Bilgisi: Var
Açıklamalar

Legionella bakterileri, insan sağlığını ciddi düzeyde etkileyebilen mikroorganizmalardır. Doğada 40 türü olmakla birlikte bunlardan 20 tanesi insan vücudunda enfeksiyon oluşmasıne sebep olmaktadır. Legionella bakterilerinin üremesinde en elverişli ortam yapay su sistemleridir. Bu bakterilerin doğal ortamı ise göller, nehirler, çamurlar, termal sular ve kaynak sularıdır. Legionella bakterilerin üreyip çoğalması için en uygun sıcaklık aralıkları 25 °C ve 45 °C'dır. Bu aralığın üzerine çıkıldığında yaşamaları mümkün değildir.
Legionella bakterisi üst solunum sistemine yerleşerek akciğere ulaşmaktadır. Suyun aerosol haline gelmesi ve havada asılı kalması sonucunda içerisinde bakteri bulunan damlacıklar nefes alma yolu ile akciğere girmektedir. Jakuzilerde, duş alırken ve klima tertibatlarında Legionella bakterileri bulunabilir. Solunum yoluyla ciğerlere ulaşan bu mikroorganizmalar insan sağlığı için ciddi anlamda tehdit içermektedir. Özellikle vücut direnci daha düşük olanlar, yaşlılar ve sigara kullanan kişilerde rastlanma olasılığı daha yüksek olmakla birlikte risk oranı yüksektir. Legionella bakterilerinin üremesi için en uygun ortamlar:
• Dekoratif havuzlar ve fiskiyeler
• Bahçe sulama sistemleri ve merkezi klimalar
• Musluklar, duş başlıkları ve duşlar
• Sıcak ve soğuk su sistemleri
• Spa havuzları ve yüzme havuzları
• Hamamlar ve termal kaplıcalardan oluşmaktadır.
Bütün bu bilgilerden yola çıkarak, alınan önlemler dışında rutin kontrollerin de yapılması, insan yaşamı için önemli bir gerekliliktir.
Laboratuvarımızda, ISO 17020 ‘de ‘Legionella Risk Değerlendirme ve Analizleri’ ve ISO 17025’de akredite olarak ‘Legionella Tespiti’ yapılmaktadır.