Polietilen glikol, özellikle kozmetiklerin bir bileşeni olarak bilinir, ancak farklı alanlarda da kullanılır. Polietilen glikol (kısaca PEG) bir polimerdir, yani makro moleküllerden oluşur. Hem sıvı hem de katı halde bulunur ve suda yüksek çözünürlüğe sahiptir. Ayrıca, polietilen glikol yapmak çok maliyetli değildir. Bu özelliklerinden dolayı madeni yağ olarak da birçok farklı alanda kullanılmaktadır.

Polietilen Glikol’un Kozmetik Ürünlerde Kullanımı

Polietilen glikol (PEG) esas olarak, deodorantlar, rujlar, diş macunları, saç ürünleri, diş temizleme tabletleri, banyo ürünleri, kremler ve losyonlar gibi kozmetik ürünlerinde kullanılır. Madde yağ ve nemi birleştirebilir. Prensip olarak, polietilen glikol (PEG), tüm kozmetik ürünlerde penetrasyonu destekler. Bu, cildin yüzey aktif maddeler için daha geçirgen hale geldiği anlamına gelir, toksinler için de! Zararlı davetsiz misafirler, zayıflamış cilt bariyerinden kan dolaşımına çok daha kolay girebilir.

Ayrıca sentetik maddeler vücudun bağışıklık sistemini bozar. En yaygın sonuç, cilt tahrişi, mukoza zarlarının ve gözlerin kızarması, alerjiler, baş ağrıları veya mide bulantısı ile kendini gösteren bir bağışıklık reaksiyonudur. Ancak kozmetikte polietilen glikol (PEG) kullanımının sorunlu olmasının nedeni, karmaşık etoksilasyon süreci tam olarak kontrol edilemez. Bu, çok çeşitli yan etkiler ve özellikler yaratır.

Kozmetikte sıklıkla emülgatör olarak kullanılan Laureth-9 (PEG 450), örneğin lokal anestezik olarak kullanılabilir. Bu, cildin hassasiyetinin azalması sonucunu doğurur, böylece kaşıntı veya ağrı gibi önemli uyarı sinyalleri genellikle belirgin şekilde bastırılır.

Sentetik bir madde olarak polietilen glikol (PEG) cilt tarafından parçalanamaz. Uygulamadan sonra, ilgili ürünle birlikte cilt üzerinde kalır, sadece duş alırken veya yıkanırken çıkar. Ancak polietilen glikol (PEG) aynı zamanda bir emülgatör olduğundan, kumaş yıkandığında cildimizin kendi koruyucu tabakasını yavaş yavaş kaldırır.

Cildimiz kurur, diğer kirleticiler için aslında amaçlanan bariyer azalır. Cildin kendi yenilenmesinin zaten azaldığı atrofik ve kuru cilt, genellikle bu sonuçlardan özellikle kötü etkilenir. Bu nedenle, düzenli olarak krem ​​ve diğer ürünleri kullanmanıza rağmen sürekli olarak kuru cildiniz varsa, polietilen glikol (PEG) içermeyen kozmetik ürünleri kullanmak insan sağlığı için en iyisidir. Polietilen glikol (PEG) içermeyen ürünler genellikle tercih edilmelidir. Çeşitli maddeler de oksijene karşı son derece hassastır. UV ışığı veya küçük metal izleri ile birlikte, yüksek oranda reaktif hidroperoksitleri oluştururlar.

Peg Maddesinin Yol Açtığı Sağlık Sorunları

PEG, özellikle kozmetikte sağlığımız için de önemli dezavantajlara sahiptir. Örneğin, polietilen glikol ve PEG türevleri cildimizi tahrişe karşı daha duyarlı hale getirebilir ve alerjileri tetikleyebilir. Bunun nedeni, PEG'in cildimizi daha geçirgen hale getirebilmesidir.

Güneş kremlerinde PEG kullanımı özellikle kritiktir. PEG bileşikleri, Mallorca aknesi adı verilen güneş sivilcelerine neden olabilir. Güneşte uzun süre kalmak cilt için streslidir. Terlediğinizde ciltteki sıvı buharlaşır ve güneş kremi ile kimyasal olarak reaksiyona girer. Bu cildin doğal koruyucu etkinlik mantosunu zayıflatır.

PEG sadece kozmetiklerde değil, aynı zamanda diğer birçok üründe de bulunur. Bunlara örneğin deterjanlar ve temizlik maddeleri, cilalar, su bazlı boyalar, kurşun kalemler, ilaçlar ve tekstil ürünleri dâhildir.Bu maddelerin bir kısmını solunum yolumuz ve yiyeceklerle, bir kısmını da deri ile temas yoluyla alırız. Örneğin kişisel bakım ürünlerinde kullandığımız ve deriye PEG ile işlenmiş tekstiller ve sentetik kumaşlarla saatlerce doğrudan temas halinde kalmak.

Ayrıca, bu maddeler çevre üzerinde çok büyük bir yük oluşturmaktadır. Etoksillenmiş maddeler ve polietilen glikoller gibi kimyasal-sentetik maddeler, stabil ve dolayısıyla uzun raf ömrüne sahip olacak şekilde üretilir.

Kozmetik Ürünlerin Analizlerindeki Farkımız

Güvenilir bir iş ortağı, müşteri odaklı ve modern hizmet sağlayıcısı olarak Analiz İstek, müşteri projeleri ve sorularına her zaman profesyonel çözümler bulmaktadır. İyi eğitimli çalışanlarımızın uzmanlığıyla birleşen bilimsel ve pratik deneyimimiz, size maksimum kalite, güvenlik ve verimliliği garanti eder. Çünkü bizim için müşteri memnuniyeti, müşteri sadakati ve hizmet kalitesi her şeyden önce gelir.

Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...