Kozmetiklerde ağır metal analizi, kozmetik ürünlerin içerdiği renk, parlaklık gibi ton değiştirici özelliği sebebiyle içerdiği hammaddelerdir. 10.05.2016 tarihinde kozmetik ürünlerde T.C. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından duyurusu yapılan kılavuz ile birlikte kozmetik gibi ürünlerde ağır metal safsızlıklarına ilişkin kılavuz yayınlanmıştır. Bu kılavuza göre içerdiği bilgiler dahilinde kozmetik ürünlerde öncelikli olarak kurşun, arsenik, antimon, cıva ya da kadmiyum gibi ağır metal analiz yapılması zorunlu hale getirilmiştir.

Her kozmetik ürünün içermesi gereken değerler vardır. Kabul edilebilir safsızlık sınır değerleri ile birlikte sınır değerlerine göre kozmetiklerde ağır metal analizi yapılmaktadır. İlgili 2016 Mayıs tarihinde kozmetik ürünlerde ağır metaller analizi zorunluluğuyla beraber kılavuza uygun şekilde parametrelere bakılarak analiz etmek mümkün olmaktadır.

İnsanların sağlığı açısından önemli bir durum olan bu analizler, kullanıcı sağlığına olumsuz etkilerin önlenmesi açısından önem kazanmaktadır. Renk ve parlaklık veren tüm kozmetik ürünlerinde ağır metal, ürünün hammaddesi ya da boyasından dolayı içerisinde bulunur. Genel olarak kadınlara yönelik bakım ürünleri olarak fondöten, ruj, saç boyası, oje ya da rimel gibi yüz ve saç bakımına dair tüm kozmetik ürünlerinin içerdiği bu ağır metaller, birebir cilt ile temas etmesi sebebiyle analizi önemli olmaktadır. 

Aynı zamanda bu ağır metallerin bulunduğu risk grubu genel olarak simli ve canlı renklerdeki kozmetik ürünleri olurken, kontrol edilmesi açısından da önem kazanmaktadır. Bu tip ürünlerin tamamı, ağır metal analizi yapılması gereken ürün grubuna girer.

Bakanlık tarafından İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu aracılığıyla sunulan kılavuz içerisinde tüm ağır metallerin üründe olmaması gereken taban limitleri detaylı olarak belirtilmiştir. Bu limitler şu şekilde belirtilmiştir:

Kurşun:20 ppm, Arsenik:5 ppm,  Kadmiyum: 5 ppm, Civa 1 ppm,  Antimon 10 ppm.

Kozmetik ürünleri içerisinde yerini alan ağız ve diş bakımı ürünleri olarak diş macunlarının da kendi içerisinde özel limitleri bulunur. Bu nedenle kozmetik ürün olarak tanımlanan bu ürünlerin de ağır metal analizi yapılmaktadır. Diş macunlarında olması gereken limitler ise şu şekilde belirlenmiştir: 

Kurşun:1 ppm, Arsenik:0.5 ppm, Kadmiyum: 0.1 ppm, Civa 0.2 ppm, Antimon: 0.5 ppm.

Ağır Metal Safsızlıklarına İlişkin Kılavuz önderliğinde yapılan, sağlığı olumlu – olumsuz etkilemesine karşılık en iyi şekilde yapılan bu ağır metal analizlerinin zorunlu olması sağlanmıştır. Kozmetik ürünlerin tamamında Kurşun, Arsenik, Cıva, Kadmiyum ve Antimon dahil olmak üzere birçok ağır metalin analizi yapılarak hassaslığı kontrol edilmektedir. Safsızlık değerleri ise yukarıdaki limitler baz alınarak analiz sağlanmaktadır.

Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...