Kozmetik ürün, insan vücudunun dış bölümleri için özel hazırlanan özel maddelerdir. Dudaklar, saçlar, kıllar, epiderma, tırnaklar, diş ve ağız, dış genital gibi bölümleri temizlemek ve koku vermek amacıyla üretilen kozmetik ürünler, bu yerlerin görünümünü farklı hale getirmek, iyi durumda tutmak, kokularını düzeltmek için üretilmiş karışımlardır.

Kozmetik Ürün ve Biyosidal Ürün Nedir, Farkları Nelerdir

Özellikle kadınlar tarafından büyük ilgi gören kozmetik ürünlerin, insan sağlığını tehdit etmemesi için gerekli düzenlemelere uyum sağlamak ve yasaların gerek gördüğü bir takım rutinleri gerçekleştirdikten sonra ürünü piyasaya sürmek oldukça önemlidir.

İnsan hijyeni için kullanılan aktif maddeler içeren dezenfektan, antibakteriyel ibaresine sahip ürünler ise biyosidal ürün tipleri olarak kabul görmektedir.

Bir ürün el temizleme olarak belirtiliyorsa, kozmetik mevzuatına dâhil sayılır. Bu noktada bir ürünün ticari olarak satışa sunulabilmesi için bu ürünün biyosidal ürünler yönetmeliğine girmesi gerekmektedir. Gerekli inceleme ve denetim, onay, ruhsat gibi iş ve işlemler için sağlık bakanlığı daire başkanlığının el temizleme ürünlerini biyosidal ürünler grubuna dahil etmesi gerekir.

Biyosidal Ürünleri Kozmetik Ürünlerin Arasındaki Farklar

Biyosidal ürünler Tip-1 ve tip-2 olarak birbirinden ayrılır. Birinci grupta genel olarak insan hijyeni için kullanılan ürünler yer alırken, ikinci grupta zararlı organizmaları, pire, böcek, kuş gibi hayvanları kovma ya da çekme amacıyla kullanılan ürünler vardır. Bu ürünler bakıldığında farklı amaca hizmet etseler bile, insan sağlığına uygun koşullarda üretilmesi çok önemlidir.

Biyosidal ürünler, el dezenfektanları, kovucular ve çekiciler, haşere kontrolü için kullanılan ürünlerin Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘’Biyosidal Ürünler Yönetmeliği’’ dahilinde bu ürünlerin satışa sunulmadan önce insan ve çevre sağlığına tehlike oluşturmayacak şekilde üretimine izni verilmesi, ruhsatlandırılması, piyasaya sunulması, ambalajlanması, etiketlenmesi, gruplandırılıp satış için uygun hale getirilmesi ve tüm bunların usule uygun bir şekilde değerlendirilmesi gibi hususlar belirlenmiştir.

İnsan hijyeni için kullanılan kozmetik ürünlerin ve  ciltle temas edilme olasılığı bulunan böcek ilaçlarının, el dezenfektanlarının herhangi bir yan etkisinin olup olmadığı yetkili firmalar tarafından mutlaka test edilmelidir. İnsan vücudunun güzelleşmesi, daha iyi hale getirilmesi, güzel kokuya sahip olması, bakım yapılması amacıyla kullanılan kozmetik ürünlerini biyosidal ürünlerden ayıran en önemli özellik, herhangi bir izin ya da onay belgesi düzenlenmeden satışa sunulabilir olmasıdır. Ancak bu ürünlerin ambalajına ‘’Sağlık Bakanlığı izni vardır’’ ibaresi yazılması gerekir.

Kozmetik ve Biyosidal Ürün Analizi İçin Analiz İstek

Halk sağlığı için kullanıma sunulan tüm kozmetik ve biyosidal ürünlerin gerekli şartlarda hazırlanıp piyasaya sürülmesi çok önemlidir. Sağlık bakanlığı onayı olmayan, gerekli analiz ve incelemeler yapılmadan kullanılan ürünlerin insan sağlığına çok büyük zararları olabilir. Analiz İstek, ürün analizini en doğru biçimde yaparak kısa sürede sonuç raporunu sunabilen profesyonel bir analiz firmasıdır.

Özellikle biyosidal grupta yer alan dezenfektan ya da ilaçların insan cildini tahriş etme potansiyelini incelemek için, firmamızda özel vitro analiz sistemleri kullanılmaktadır. Kozmetik bakım ürünlerinin ya da bu ürünlerin ham maddesinin insan cildi üzerinde 4 saatten fazla teması durumunda, oluşabilecek herhangi bir rahatsızlık ya da reaksiyonu, Analiz İstek farkıyla kolay şekilde tespit edebilirsiniz.

 Ayrıca firmamız kozmetik ürünlerin insan cildi üzerinde yarattığı kızarıklık, şişlik, ağrı, ödem, kaşıntı gibi sorunlara yol açıp açmadığını invitro korozyon testi ile sizler için hemen tespit ediyor. Kozmetik ürünlerin yarattığı hasar boyutunu da firmamız sayesinde en doğru sonuçlarla inceleyip, hasarın sebebini Analiz İstekle belirleyebilirsiniz.

Ülkemizde tüm ilaç, kozmetik ürünü ve biyosidal ürünlerin denetim zorunluluğu vardır. Bu ürünlerin üzerinde ‘’Dermatolojik olarak test edilmiştir’’ ibaresi yazılması, yasalar gereği mecburidir. Analiz İstek, tüm kimyasal ve mikrobiyolojik analizleri, analiz için en uygun ortam hazırlanmış olan laboratuvarlarımızda gerçekleştiriyor. 

Yüksek standartlarda, işin ehli uzman ekibimiz tarafından gerçekleştirilen bu analizlerde, doğruluğu en üst düzeyde olan uygulamalar kullanılarak işlem gerçekleştiriliyor. Tamamlanan analiz işlemi sonucu, en kısa süre zarfında sizlere rapor haline getirilerek ulaştırılıyor.

Büyük bir özveriyle çalışmalarını sürdüren ve kısa sürede alanının en iyisi olmayı başaran Analiz İstek web sitesini ziyaret ederek ürün analizine dair tüm merak ettiğiniz soruların cevaplarına tek tıkla ulaşabilirsiniz. Firmamız insan sağlığını ve müşteri memnuniyetini çalışma prensibi haline getirdiği için, tüm analizleri son derece dikkatli şekilde gerçekleştiriyor. Kozmetik, hammadde ya da biyosidal ürünler hariç, ara maddeler içinde dilediğiniz analizler firmamız tarafından gerçekleştiriliyor.

Ürettiğiniz kozmetik malzemeler ve biyosidal ürünlerin doğru biçimde analizi, insan sağlığı için çok önemli olduğu kadar, ürettiğiniz ürünlerin kalitesiyle sektörde kısa zaman zarfında fark yaratmanın önünü açar. Bu nedenle analiz firması tercihiniz, kaliteden ve nitelikli analiz işleminden yana olmalıdır.

Sorunsuz hizmet ve kaliteli analiz için Analizistek.com’u mutlaka ziyaret edin. Tecrübenin verdiği rahatlığı ve zahmetsiz ürün analiz deneyimini Analiz İstek farkıyla hemen yaşayın. Analiz İstek, ürün analizi konusunda alanının en iyisi.

Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...