İnsanlar arasında misafirlik dönemlerinde ilk misafiri karşılamak adına kullanılan kolonyalar, son dönemlerde dünyayı saran ve insanları salgın virüs oluşuyla tehdit eden koronavirüs ile birlikte kullanımı daha da artan ürünler olmuştur. Kolonya üretim aşamalarında oldukça güçlü testlere tabi tutulmaktadır. İnsanların cildi ile birebir temas eden tüm kolonya ürünlerinin günümüzde laboratuvar ortamında testleri yapılmaktadır. Buna göre kolonyada bulunan alkol oranına bakılmakta, kozmetik ürünü olan bu kolonyanın cilde karşı temasıyla beraber olumsuz etki yaratmaması için de önemle çalışma sürdürülmektedir.

Kolonya Alkol Oranı Testi

Kolonyalar, virüs salgınının önleyici en iyi ürünü olurken içerdiği alkol oranına göre de virüs salgınlarının önleyici etkisiyle beraber yardımcı olmaktadır. Laboratuvar ortamında yapılan bu testlerde belirlenen niteliklerde kolonya alkol oranı testi yapılmakta olup, laboratuvar ortamı içerisinde hem fiziksel hem de kimyasal değerlendirme testlerine tabi tutulmaktadır. 

Günümüzde virüse karşı dezenfektan kullanımı ile benzer niteliği taşımasıyla beraber ilgi odağı olan kolonyalar, virüs salgınına karşı da etkili olmak için yaygın şekilde evlerde, iş yerlerinde vb. insanların bulunduğu her ortamda kullanımı artmıştır. Dezenfektan gibi gözükmesinin en önemli sebebi olarak da kolonyalarda alkol içeriği güçlü olmasıdır.

Her kolonyanın alkol oranına bakıldığında birbirinden farklı derecelerde olduğu görülmektedir. Genel olarak virüse karşı etkili olduğu tespit edilen kolonyalar, 70 ve 80 dereceye sahip alkollü kolonyalardır.

İnsanların eline ve yüzüne kolonya sürmesiyle beraber oldukça dezenfektan görevi gören, cilt sağlığını olumsuz etkilememesi için de laboratuvar ortamında güçlükle testleri yapılan bu ürünlerde en iyi derecelendirmeler, testler sonucunda çıkmaktadır. Yapılan alkol oranı testleriyle beraber satışa yönelik en iyi değerlendirmeler hazırlanarak bu konuda gerekli kimyasal ve fiziksel test ortamı hazırlanmaktadır.

Kolonyadaki Alkol Yüzdesi

Hem kişisel hijyeni sağlamak için hem de bakterilerden korunmak için kullanılabilen kolonya alırken dikkat edilmesi gereken detaylar vardır. Kolonyaların farklı alkol dereceleri ve çeşitleri bulunmaktadır. Alkol derecesi, kolonyada bulunan alkol oranına göre belirlenmektedir. Özellikle bakteriler konusunda da daha fazla hijyen sağladığı için kolonya tercih edilirken %70 ve %80 oranın etil /alkol içeren kolonyalar tercih edilmelidir. Kısacası kolonyanın içerisindeki alkol yüzdesi ne kadar fazla olursa sağladığı hijyen kapasitesi de bu doğrultuda fazla olmaktadır.

Son zamanlarda artan hastalıklar sebebiyle kolonya kullanımı da bir hayli artmıştır. Hatta dezenfektan görevi görmeye başladığını da söyleyebiliriz. Virüs ve bakterilerin temizlenmesi için kolonyalar güçlü içeriğe sahip olan ürünlerdir. Her ne kadar tıpkı parfümler gibi farklı koku seçenekleri ve ferahlatan bir yapıları olsa da, kolonyalar içeriğindeki etil alkol ile kozmetik ürünlerden farklıdır.

Kolonyanın ayıltıcı etkisinin bulunması, sağlık amacıyla da kullanılmasını sağlamıştır. Kullanan kişinin ferahlamasını ve serinlemesini de sağlamaktadır.

Farklı markalara ait birçok kolonya seçeneği bulunmaktadır. Kolonya şişelerinde genellikle %60 , %70, %80 alkol oranı olduğu belirtilmektedir. İçlerinde en çok tercih edilen %80 oranında etil alkol içeren kolonyalardır. Hatta içerisinde %80 oranında alkol bulunan kolonyalar uygun saklama koşullarında, güneşten ve sıcaktan uzakta muhafaza edilirse uzun süre etkisini de korumaktadır.

Alkol oranı yüksek olan kolonyalar bilinçli bir şekilde kullanılmalıdır. Özellikle ellerle ve ciltle temas ettiğinde aşırıya kaçınılmaması gerekmektedir. 

Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...