İnsanlar arasında misafirlik dönemlerinde ilk misafiri karşılamak adına kullanılan kolonyalar, son dönemlerde dünyayı saran ve insanları salgın virüs oluşuyla tehdit eden koronavirüs ile birlikte kullanımı daha da artan ürünler olmuştur. Kolonya üretim aşamalarında oldukça güçlü testlere tabi tutulmaktadır. İnsanların cildi ile birebir temas eden tüm kolonya ürünlerinin günümüzde laboratuvar ortamında testleri yapılmaktadır. Buna göre kolonyada bulunan alkol oranına bakılmakta, kozmetik ürünü olan bu kolonyanın cilde karşı temasıyla beraber olumsuz etki yaratmaması için de önemle çalışma sürdürülmektedir.

Kolonyalar, virüs salgınının önleyici en iyi ürünü olurken içerdiği alkol oranına göre de virüs salgınlarının önleyici etkisiyle beraber yardımcı olmaktadır. Laboratuvar ortamında yapılan bu testlerde belirlenen niteliklerde kolonya alkol oranı testi yapılmakta olup, laboratuvar ortamı içerisinde hem fiziksel hem de kimyasal değerlendirme testlerine tabi tutulmaktadır. 

Günümüzde virüse karşı dezenfektan kullanımı ile benzer niteliği taşımasıyla beraber ilgi odağı olan kolonyalar, virüs salgınına karşı da etkili olmak için yaygın şekilde evlerde, iş yerlerinde vb. insanların bulunduğu her ortamda kullanımı artmıştır. Dezenfektan gibi gözükmesinin en önemli sebebi olarak da kolonyalarda alkol içeriği güçlü olmasıdır.

Her kolonyanın alkol oranına bakıldığında birbirinden farklı derecelerde olduğu görülmektedir. Genel olarak virüse karşı etkili olduğu tespit edilen kolonyalar, 70 ve 80 dereceye sahip alkollü kolonyalardır.

İnsanların eline ve yüzüne kolonya sürmesiyle beraber oldukça dezenfektan görevi gören, cilt sağlığını olumsuz etkilememesi için de laboratuvar ortamında güçlükle testleri yapılan bu ürünlerde en iyi derecelendirmeler, testler sonucunda çıkmaktadır. Yapılan alkol oranı testleriyle beraber satışa yönelik en iyi değerlendirmeler hazırlanarak bu konuda gerekli kimyasal ve fiziksel test ortamı hazırlanmaktadır.