İçme suyu, canlıların yaşamını devam ettirebilmeleri için oldukça önemlidir. İnsan ve tüm canlıların düzenli bir yaşam sürmeleri, suyun varlığına ve verimliliğine bağlıdır. Zararlı maddeler barındıran bir su, dolaylı olarak tüm ekolojik sistemi alt üst eder ve olumsuz sonuçlar doğurur.

içme suyu analizi

Bu yüzden su kalitesinin üst düzey kalitede olması, insan sağlığı ve doğa bakımında belirleyici bir unsur olarak karşımıza çıkar. Suyun kalitesinin analiz edilmesi, tüm canlıların sağlığı için hayati önem taşımaktadır.

Kuyu, çeşme, şehir şebekeleri ve aynı amaçla kullanmak için bir takım yöntemlerle sulardan arıtma gerçekleştirilmiş dere, göl, nehir suları içilebilir su olarak isimlendirilen su çeşitleridir. İçme ve kullanma sularında,  suyun kalitesinin doğru şekilde tespit edilebilmesi için kimyasal, mikrobiyolojik ve fiziksel bir takım analiz yapılmaktadır.

İçme ve kullanma suyu analizi ise İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik kapsamına alınarak Halk Sağlığı Laboratuvarları tarafından bizzat yapılmaktadır. Sağlık bakanlığı, bahsi geçen bu yönetmelik hakkında özel kuruluşlara yetki deri yapmamayı uygun görmüştür.

İçme Suyu Analizi Nasıl Yapılır?

İçme suyu analizi genellikle suyu depolamak amacıyla girişimde bulunulan tanker, su kuyuları, tanklar ile elde edilmiş sular ve su sebilleri için aktif şekilde kullanılır. Şebeke ve musluk sularından elde edilen sulardan, içme ve kullanma sularından ve kullanıla arıtma sistemlerinden numune alma işlemi gerçekleştirilir. Alınan numune ile analiz işlemine başlanır.

Su analizi laboratuvarları, numune alınan suların ince ayrıntısına kadar incelendiği ve içeriğinde yer alan maddelerin tespit edildiği laboratuvarlardır. İçme ve kullanma suyu analizi, ilk etapta çalışma ortamında aktif şekilde iş yapan çalışanların sağlığını korumak amacıyla yapılır. İçme ve kullanma suyu analiz işlemi, iş sağlığı güvenliği hakkında, iş sağlığı ve güvenliği kapsamında iş yeri güvenliği tarafından talep edilen bir işlemdir.

İçme ve kullanma suyu analiz işlemi, İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik; Ek-1 sayesinde bu yönetmelikten faydalanıp yayımlanmış TS 266 Sular- İnsani Tüketim Amaçlı Sular kapsamına uygun şekilde analiz yapmaktadır. 

Bu kapsamda yer alan gösterge parametrelerinin bazıları ise şu şekildedir; amonyum, alüminyum, renk, klorür C, perfringens (sporlular dâhil), iletkenlik, demir, mangan, pH, koku, sodyum, oksitlenebilirlik, tat, sülfat, koloni sayımı, koliform, bakteri, TOK ve bulanıklıktır. Bu değerlere ekleme ya da isteğe bağlı çıkartma yapmak mümkündür.

Numune alınma işlemi, analiz yapılabilmesi için gereken süre ve numunenin doğru şartlarda saklanması çok büyük önem arz etmektedir. İçme ve kullanma suyu analizlerinin yapılması hakkında, Sağlık Bakanlığının yetki devri yaptığı laboratuvarların elde edilen tüm raporları, resmi tüm işlemlerde geçerlilik gösterir.

İçme Suyu Analizleri Konusunda Analiz İstek Doğru Adres

Analiz İstek, müşteri odaklı çalışan ve müşterilerin istek ve ihtiyaçlarını en doğru şekilde tespit edip, tüm çalışmalarını buna bağlı gerçekleştiren profesyonel bir firmadır. Uzman ekibi, teknik olanaklarının işlevselliği, kaliteli hizmet anlayışı ile içme suyu analizi konusunda üst düzey kalite standartlarında hizmet vermektedir.

Analiz İstek, müşterilerinin sadece analiz ihtiyaçlarına değil, analiz sonucu yorumlanması ve oluşan problemlerin çözülmesi konusunda da gerekli desteği vermektedir.

Uzman kadrosu ile hizmet veren Analiz İsek, aynı zaman sorunlarınıza profesyonel çözümler getirerek hayatınızı kolaylaştırır. Firmamız analiz hizmeti sunarken, ileri teknolojik imkânları sonuna kadar kullanarak size en doğru sonucu sizlere iletmeyi hedefler. Her türlü analiz ve test gereksinimi için Analiz İstek garantisini ve kolay ulaşılabilir hizmet imkânını deneyimlemek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Analiz İstek olarak uzun senelere dayanan çalışma tecrübesi sayesinde, laboratuvar sektöründe her zaman bir adım öndeyiz. Kozmetik sektörü başta olmak üzere gıda, medikal olarak ihtiyacınız olan her alanda firmamızdan hizmet alabilirsiniz. 

Analiz alanında ki tecrübemizle sorunlarınıza akılcı çözümler getirmeyi hedefler, güvenilir şekilde hizmet almanın verdiği gönül rahatlığını yaşamanızı isteriz. Analiz İstek, analiz sektöründe kalitesiyle her zaman bir adım öndedir.

Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...