Mikrobiyolojik maddeler denilince akla virüsler, mikroplar ve bakteriler gibi gözle görülmeyen canlılar akla gelmektedir. İnsan sağlığına yararlı mikrobiyolojik maddeler bulunsa da birçok mikrobiyolojik canlı insan sağlığı için birçok tehdit oluşturabilmektedir.

Özellikle gıdalarda bulunan ve ağız yolu ile doğrudan alınan bu maddeler ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu nedenle gıdaların toplanmasından üretim ve tüketime kadar olan süreçte oldukça dikkat etmek gerekmektedir.

Türk gıda kodeksi ve gerekli bakanlıkların gıdaların üretilmesi, taşınması ve saklanması ile tüketilmesi konularını yasal mevzuatlar ile inceleme altına almaktadır. Bu sayede de tüketicilerin güvenilir gıdaya ulaşması sağlanırken halk sağlığı da korunmaktadır.

dondurmadaki mikrobiyolojik riskler

Gıdaların mikrobiyolojik tehlikelere karşı incelenmesi ve gerekli analizlerin yapılması bu alanda yetkin olan laboratuvarlarca yapılarak insanların tüketimine sunulmaktadır. Analiz istek laboratuvarı olan Saniter bu konuda tüketicilere ve üreticilere güvenilir laboratuvar çözümleri ile hizmet vermektedir.

Dondurma İçeriğinde Neler Vardır?

Dondurmalar farklı maddeler kullanılarak üretilmektedir. Özelliklede süt ve salep gibi kolay olarak bozulabilecek maddeler dondurma içerisinde bulunmaktadır. Bunun yanında dondurmalara vanilya ve çikolata başta olmak üzere bir çok yaş ve kuru aroma maddeleri eklenmektedir. Bu sayede de lezzetli ve görüntüsü güzel ürünler elde edilebilmektedir.

Dondurma denilince akla yazları serinlemek için tüketilen gıda ürünleri gelse de kış aylarında da dondurma tüketimi yapılabilmektedir. Birçok gıdada olduğu gibi dondurma üretim sürecinden başlayarak tüketim sürecine kadar son derece dikkat edilmesi gereken bir maddedir.

Çeşitli ürünlerin karıştırılması ile elde edilen dondurma dikkat edilmediği zaman birçok mikrobiyolojik tehlikeyi meydana getirebilmektedir. Bu tehlikeler de ancak alanında yetkin analiz istek laboratuvarında belirlenebilmektedir.

Dondurmadaki Mikrobiyolojik Riskler?

Dondurma isminden de anlaşılacağı üzere dondurulmuş bir üründür. Dondurulmuş ürünlerdeki en büyük tehlikede ürünlerin erimesi ve tekrardan donmasıdır. Dondurma gibi süt ve süt ürünlerinin kullanıldığı ürünlerde üretim aşamasında oluşan mikrobiyolojik maddeler erime ile tekrardan canlanarak insan sağlığına ciddi zararlar verebilmektedir.

Burada mikroorganizmaların ürememesi için dondurma kadar dondurmanın konulduğu kap ve külah gibi maddelerin temizliği de önemlidir. Dondurma üretimi esnasında düşük sıcaklıklar kullanılarak mikroorganizmaların üremeyeceği bir üretim sistemi kullanılmaktadır.

Kullanılan üretim sistemleri ne kadar mikroorganizmaların üremesine engel olacak bir sistem olsa da üretim esnasında sağlık ve hijyen kurallarına uyulmaması, saklama koşullarına dikkat edilmemesi, üretimde kullanılan kuru madde ve aroma verici maddelerin sağlıksız ortamlarda yetişmiş ve saklanmış maddeler olması ile temizliğine özen gösterilmemesi mikrobiyolojik tehditler oluşturabilmektedir.

Dondurmada Mikrobiyolojik Riskler Oluşmaması İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dondurma ile ilgili üretim, tüketim, taşıma ve ambalajlama gibi yapılması gerekenler ve uyulması gereken tüm kurallar gerekli kurumların denetim ve kurallarına tabidir. Yasal mevzuatlarca uyulması gereken tüm kurallar belirlenmektedir. Bu kurallara uyulması durumunda dondurmada bir mikroorganizma belirlenmesi oldukça zor olmaktadır.

Dondurma üretiminde özellikle izni olmayan dikkatsiz kişi ya da kurumlarca yapılan üretimlerde mikroorganizmaların üremesi sıklıkla görülmektedir. Bunun yanında çubuk, kap ve diğer yan ürünlerde gerekli sağlık kurallarına uyulmaması da olumsuz etkiler doğurabilmektedir.

Özellikle dondurulma, taşınma ve saklama sırasında soğuk zincirin kırılması sonucunda dondurmada birçok farklı mikroorganizma üreye bilmektedir. Buda insan ve halk sağlığı için oldukça olumsuz etkiler doğurabilmektedir.

Yaz aylarında sık tüketilen dondurmada doğru saklama koşullarına uyulmaması dondurmanın kısa sürede erimesine neden olmaktadır. Özellikle dışarıda satılan dondurmalarda bu durum sık görülmektedir. Hem dış etkenlere açık olması hem de erimenin gerçekleşmesi de mikroorganizmalara açık bir ortam oluşturarak tüketicilerin sağlığını tehlikeye atmaktadır.

Bu tarz ürünlerin denetim ve analiz işlemleri özel yöntemler kullanılarak yapılmakta ve içindeki mikrobiyolojik riskler tespit edilmektedir.

Dondurmadaki Mikrobiyolojik Risklerin Tespit Edilmesi

Birçok gıda ürününde olduğu gibi dondurmada da en büyük riskler son satıcı noktasında oluşmaktadır. Tabii ki bu durum lisanslı ve izinli üreticiler tarafından yapılmış üretimlerde geçerli olmaktadır. Dondurma ile ilgili olarak mikrobiyolojik faktörlerin belirlenmesi için hangi yöntemlerin nasıl uygulanacağı Türk gıda kodeksi tarafından belirlenmektedir.

Türk gıda kodeksi tarafından yayınlanan mikrobiyolojik kriterler yönetmeliğine göre dondurmada yapılan mikrobiyolojik testler ve analizler Enterobacteriaceae, Salmonella ve Listeria monocytogenes testleridir. Eğer test yapılacak bir üründe personellerden kaynaklı bir risk görülüyor ise Koagulaz pozitif stafilokokların da analizi gerçekleştirilmelidir.

Analiz istek laboratuvarı Saniter gıda - çevre bilimi ve gözetim hizmetleri olarak gerek tüketicilerden gelen talepler gerek ise üretici ve gerekli kurumlarca yapılan istekler doğrultusunda yukarıda saymış olduğumuz testleri gerçekleştirmekteyiz.

Ayrıca kurumlarca yapılması istenen diğer gıda güvenliği ve mikrobiyolojik testlerde kurumumuzca gerçekleştirilmektedir. Kurumumuzda görevli personel alanında uzman genetik, mikrop ve gıda bilimcilerinden oluşmaktadır. Bu sayede de halk sağlığını riske sokacak tüm analizler yapılabilmektedir.

Dondurmada Personel Kaynaklı Oluşabilecek Mikrobiyolojik Riskler Nelerdir?

Genel ve yaygın olarak gıda ürünlerinde yapılan araştırmalardan elde edilen deneyim gıda ürünlerinde mikrobiyolojik risklerin personel kaynaklı daha sık oluştuğunu göstermektedir. Mikroorganizmaların baş düşmanının temizlik ve hijyen olduğunu düşünürsek mikroorganizmaların en sevdiği ortamlarda hijyen kurallarına uyulmayan ortamlar olduğunu söyleyebiliriz.

Dondurmada sık görülen personel kaynaklı mikrobiyolojik risklerin oluşum nedeni de hijyen kaynaklı olmaktadır. Özellikle burada öne çıkan durumlar ise servis ekipmanlarının temizliği, ellerin temizliği ve eldiven kullanmama gibi durumlar başta olmak üzere görülmektedir.

Bir diğer mikroorganizma üreten etken ise külah ve sunum kaplarının temizliği olmaktadır. Bu nedenle hizmet sektöründe ve gıda sektöründe çalışan herkesin kendinin de bir tüketici olduğunu unutmadan belirli kurallara uyması gerekmektedir.

Analiz istek gıda ve çevre laboratuvarı olarak yapmış olduğumuz analizler ile bir mikroorganizma tespit edildiğinde sorunun kullanılan ham maddelerden kaynaklımı, üretimde personel kaynaklı mı yoksa son satıcı personeli kaynaklı mı olduğunu tespit edebilmekteyiz. Tüm bu test ve analizler farklı şekillerde yapılarak en doğru sonuçlar ile gerek tüketici gerek ise resmi kurumlar bilgilendirilmektedir.

Analiz İstek Laboratuvarı Hizmetlerimiz

Analiz İstek laboratuvarı Türkiye'nin alanında ilk akredite laboratuvarı olma özelliğini taşımaktadır. Türkak akreditasyon belgesine sahip laboratuvarımızda yapılan tüm testler ve kullanılan cihazlar kalite standartları gereğince tüm dünyada benimsenmiş şekilde yapılmaktadır. Gıda alanı başta olmak üzere laboratuvarımızda her türlü ürün ve gıda maddesi için gerekli analiz ve testler yapılmaktadır. 

Türk akreditasyon kurumu Türkak tarafından yetkili olan kurumumuzda gıda analizleri, su analizleri, kozmetik ve medikal analizler, Legionella analizleri, havuz suyu analizleri yapılmaktadır. Bunun yanında cam, porselen, seramik, boya ve ahşap maddelerin analizleri de yapılmaktadır. Laboratuvarımızda analiz ve testler haricinde personel ve ekipman swap analizleri ile hava, ölçümü gibi ölçüm hizmetleri de verilmektedir. Ayrıca kurumlara gözetim ve danışmanlık hizmetlerimizde bulunmaktadır.

Analiz istek laboratuvarı olarak öncelikli amacımız halk sağlığını tehdit eden faktörlerin tespitidir. Bunun yanında bir risk oluşmadan gerekli önlemleri alarak gerek çalışanların gerek üreticilerin gerek ise tüketicilerin güvenliğini sağlamaktadır.

Gıda analizi sonucunda sağlıklı olduğu kanıtlanmış ürünlerin tüketiciler tarafından daha çok sevileceği ve tercih edileceği düşünüldüğünde analiz istek laboratuvar ile kazançlarınızı ve marka güvenilirliğinizi üst seviyelere çıkarabilirsiniz.

Kurumunuzda kullanmış olduğunuz ekipmanlar ya da üretimini gerçekleştirdiğiniz ürünlerin sağlık açısından gerekli testlerini yaptırmak için bizimle sitemizde yer alan kanallardan iletişime geçebilirsiniz.

Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...