Kozmetik ürünün insan cildinde sebep olabileceği reaksiyonları, ürünün cilt tahrişini tetikleyen özelliklerinin olup olmadığının değerlendirilmesi amacıyla yapılan tahriş ve cilt duyarlılığı testine irritasyon testi denmektedir. Kozmetik ürünün cilt ile olan uyumluluğunu test etmek, biyosidal ürün kullanımında cilt sağlığı açısından son derece önemlidir.

Cilt İrritasyon Testi

Cilt irritasyon testinin valide edilmiş olan hayvan testlerine bir seçenek olan derman absorpsiyonunun in-vitro test çeşididir.

Yapılan bu cilt irritasyon testleri, genel olarak bir hayvan modelinde, mukoza membranları ya da cilt gibi alanlar kullanılıp materyallerin, cihazların ya da özütlerin lokal olarak irritasyon potansiyelini tahmin etmeye yarayan bir test yöntemidir. Bu teste maruz kalma yolları ise cilt, mukoza veya göz gibi alanlardır. Bu alanlara olan temas süresi ise cihazın daha önceden ön görülen klinik kullanımına benzer yönleri bulunmalıdır. Yine de hasta güvenliğini tam anlamıyla koruyabilmek için maruz kalma koşullarını abartmakta fayda vardır.

Cilt İrritasyon Testi Nasıl Uygulanır?

İntrakutan Testte, test malzemesi kullanılarak elde edilen ekstraktlar ve blank intradermal şekilde cilde enjekte edilir. Sonrasında enjeksiyon bölgeler, ödem ve eritem için skorlanır. Uygulanan bu prosedür, vücutla ya da vücut sıvılarıyla kendi içinde bir iletişim kurma olasılığına karşı, iç teması olabilecek aygıtların önlenmesi hedeflenir. Dolayısıyla biyosidal malzemelerden elde edilmesi olası olan kimyasal maddelerin, lokal tahriş ihtimali güvenli bir şekilde tespit edilir.

Cilt irritasyon testinde, sağlıklı olan ciltte dış teması bulunan topikal cihazlar için düşünülmesi gerekir. Bu prosedüre göre, test materyali ile bir ekstrakt direkt olarak bir tavşanın deri kısmına uygulanır. 24 saat süren materyale maruz kalma işleminin ardından, malzeme çıkarılır ve bu yerler eritem ve ödem için sırasıyla puanlanır.

Cilt irritasyonu, kozmetik ya da biyosidal bir test ürününün cilde uygulanmasının ardından, ciltte geri döndürülebilir hasar be tahriş edici reaksiyonu ifade etmektedir. Cilde direkt olarak uygulanan bu kimyasalların ya da formasyonların, cilt irritasyonuna sebep olabilme potansiyelini anlayabilmek, güvenlik değerlendirilmesi amacıyla çok büyük önem arz eder. Bu testi, ciltte tahriş edici maddelerin tehlikeli olup olmadığını tanımlamaya izin verir.

Bu test yöntemi, cildin üst katmanlarının fizyolojik ve biyokimyasal özelliklerini taklit eden ve yeniden yapılandırılmış insan epidermisin (RhE) dayanarak yapılmaktadır. Test materyali direkt olarak cilt yüzeyine temas ederek uygulanır ve bu sayede ‘’gerçek yaşamda’’ sağlıklı bir maruz kalma modeli ortaya çıkar. Sonrasında ise cilt yüzeyinde hücre canlılığı her bakımda detaylı bir şekilde incelenir.

Cilt İrritasyon Analizleri, Analiz İstek Farkıyla

Gıda, medikal gibi alanlarda, kozmetik analiz çok önemli bir yere sahiptir. Doğru analiz sonuçları, sorunların çözümüne giderken çok daha emin adımlarla ilerlemenizi sağlar. Bu yüzden özverili çalışan ve güvenli analiz sonuçlarını tarafsız biçimde size yansıtabilecek analiz firmalarına yönelmekte fayda vardır.

Analiz istek bu anlamda tarafsız, güvenli, bağımsız şekilde analizler gerçekleştiren ve bu şekilde hizmetlerini sürdüren profesyonel bir firmadır. Müşteri memnuniyeti bizim için her şeyin önünde gelmektedir. Bu yüzden sizin istek ve ihtiyaçlarınızı en doğru şekilde tespit ediyor ve tüm çalışmalarımızı bu bağlamda, üst düzey kalite standartlarında gerçekleştiriyoruz.

Medikal, gıda, kozmetik ve biyosidal gibi pek çok ürün analizlerini Analiz İstek güvencesinde yaptırabilirsiniz. Uzun yıllardan beri bu alanda hizmet verirken nitelikli çalışma prensibini benimseyerek, sizinle uzun soluklu çözüm ortaklığı yapabilmek için uzman kadromuzla en doğru sonuçlara ulaşabilmek adına gerekli analizleri gerçekleştiriyoruz.

Bu anlamda işini özveriyle yapan uzman ekibimize tüm soru ve isteklerinizi iletebilir, daha kaliteli hizmet verebilmemiz adına bize yol gösterici olabilirsiniz. Analiz İstek olarak analizlerinizi çok kısa bir süre içinde yaparken, sonucu rapor olarak en kısa zamanda tarafınıza iletiyoruz. Ayrıca sadece analizleri yapmakla kalmıyor, analiz sonucunu yorumlamak ve sorunlarınıza çözüm odaklı öneriler getirerek hayatınızı kolaylaştırmaya devam ediyoruz.

Çözüm odaklı hizmet anlayışı, güvenli analiz sonuçları, müşteri memnuniyetini önemseyen çalışma kadrosu ile Analiz İstek laboratuvarlarımızda akredite olarak pek çok ürün analizini gerçekleştirmeye devam ediyor. İleri teknolojik imkânlar kullanılarak yapılan analizlerle, tecrübeli kadrosuyla sizde şimdi Analiz İstek deneyimini tecrübe etmek ve güvenli analiz sonuçlarına cazip fiyatlarda erişmek için hemen web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Analiz İstek, en iyisine sahip olmak için daima ileri.

Sizin İçin Buradayız. Bize Yazın...