Laboratuvarların akreditasyon standartı ISO 170 25'tir. Analiz laboratuvarlarında uygulanan analizlerin, akredite olması en çok önem verilen kriterlerden biridir. Analizin akredite olmasıyla olmaması arasındaki fark yapılacak analiz için ölçüm belirsizliği hesaplamasının ve validasyon çalışmasının yapılmasıdır. Bu çalışmalar analize ait doğruluk, kesinlik ve limit değerlere uygunluk hakkında bilgi sağlamaktadır. Akredite analiz laboratuvarı söz konusu olduğunda, akredite olunan her analiz için yeterlilik testi yapılarak doğruluğu teyit edilmektedir.

akredite analiz laboratuvarı

Analiz odağında kullanılacak cihazların muhakkak kalibre edilerek sapması olup olmadığı kontrol aşamasından geçmelidir. Bu noktada laboratuvardaki personellerin de hakimiyetinin yüksek olması ve analizde kulllanılacak cihazlar hakkında bilgisi olması gerekmektedir. Hangi cihazda hangi analizlerin yapılması gerektiğinin bilincinde olmaları doğru olacaktır.

Türkiye'nin ilk özel akredite laboratuvarı Saniter olarak , akredite analiz laboratuvarı hizmeti sunmaktayız. Çeşitli analiz ve testleri bünyemizde barındırırarak profesyonel ekibimizle büyük bir titizlik odağınd faaliyet göstermekteyiz. Gıda, kozmetik, medikal, su, temiz oda, legionella, allerjen ve deterjan-dezenfektan analiz laboratuvarlarımızda çeşitli testler yaparak profesyonel çözümler yaratmaktayız.